Żółte łóżko z sypialni Van Gogha to najbardziej poszukiwany mebel na świecie. Jest nowy trop

Redakcja 03.11.2016
"Sypialnia Vincenta w Arles"
Fotografia: www.wikiart.org

Żółte łóżko z obrazu holenderskiego artysty jest już własnością popkultury, jak puszka zupy pomidorowej Andy'ego Warhola. Zna je każdy, ale nikt go jeszcze nie widział.

"Sypialnia" Vincenta Van Gogha obok "Słoneczników" jest najbardziej rozpoznawalnym dziełem holenderskiego geniusza. Przez wiele lat badacze sztuki starali się dokonać analizy obrazu powstałego w 1888 roku, który jednym z najbardziej intymnych w dorobku malarza. Przedstawia jego pokój w Arles w Prowansji.  

Jak podaje historyk Martin Bailey na łamach "The Art Newspaper", drewniane łóżko, na którym spał artysta, wciąż istnieje, a Bailey prawdopodobnie wie gdzie się znajduje. Ślad po meblu, który Van Gogh kupił w 1888 roku i wstawił do Żółtego Domu w Arles, zaginął w 1945 roku. Prawdopodobnie od tamtego czasu antyk znajdował się w nieopodal miejscowości Arnhem w Holandii. 

Zawiła historia

Obraz miał być wyrazem zadowolenia malarza z faktu, że posiada swój pierwszy dom. Po samobójstwie Vincenta w 1890 roku łóżko trafiło do domu wdowy po bracie artysty, Theo Van Goghu - Jo Van Gogh. Kobieta zabrała je do Holandii i wstawiła do małego pensjonatu, który tam założyła. I do tej pory wdawało się, że w tym miejscu ślad po meblu zaginął. 

Jak podaje Independent.co.uk, Bailey odkrył list z 1937 roku napisany przez ludzi, którzy planowali założenie muzeum Van Gogha w Żółtym Domu w Arles. Była to prośba o pożyczenie kilku obrazów na ekspozycję skierowana do bratanka artysty. Mogę dać wam łóżko, które widnieje na obrazie przedstawiającym sypialnię – miał odpisać krewny słynnego malarza. 

Muzeum nigdy nie powstało, ponieważ w 1944 dom został zbombardowany przez Aliantów. Martin Bailey skontaktował się w 2015 roku z synem bratanka Jo. 93 - letni Johan odpisał, że łóżko podarowane mieszkańcom Arnhem w 1945 roku, trafiło później do pobliskiego miasteczka Boxmeer. Bailey wierzy, że mebel znajduje się tam do tej pory, a jego właściciel prawdopodobnie nie jest świadomy jego wartości. 

Vincent Van Gogh stworzył aż trzy wersje "Sypialni". Jedna z nich wisi w jego muzeum w Amsterdamie, wersje z 1889 roku wystawione są w paryskim Muzeum d'Orsay i w Instytucie Sztuki w Chicago. Informacja o tym tropie zainteresowała już Muzeum Van Gogha, którego władze stwierdziły w rozmowie z holenderską telewizją, że odnalezienie mebla byłoby bardzo interesujące i przyjrzą się dochodzeniu prowadzonemu przez Baileya.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów