Znudziła Ci się sukienka? Zrób z niej skuteczny nawóz do roślin

Paulina Szestowicka 11.04.2016
Sukienka z grzyba
Fotografia: www.neffa.nl

Holenderska projektantka stworzyła ekologiczną sukienkę z żyjącego organizmu. Projekt zmieni sposób wykorzystywania tkanin w branży modowej? Zobaczcie. 

Aniela Hoitink wykorzystała mycelium, czyli wegetatywną część grzyba, do wytworzenia innowacyjnego materiału MycoTEX. Uszyła z niego sukienkę, która jest całkowicie biodegradowalna i dostosowuje się do ciała użytkownika.

Stworzone z tkaniny ubrania potrafią dopasować się do każdej sylwetki. Co ciekawe, surowiec umożliwia ciągłą modyfikację odzieży. Polega to na tym, że sukienkę z długim rękawem możemy w prosty sposób zamienić na bezrękawnik. Jeżeli sukienka nam się znudzi, możemy poddać ją procesowi kompostowania i wykorzystać jako nawóz do roślin.

Innowacyjny materiał
Fotografia: www.neffa.nl

Pierwowzór sukienki można było podziwiać na wystawie Fungal Futures na Uniwersytecie w Utrechcie. Projektantka jest przekonana, że stworzony przez nią materiał to przyszłość branży tekstylnej. 

Aniela Hoitink nie jest pierwszą projektantką, która wykorzystała mycelium w swojej pracy. Eric Klarenbeek stworzył z niego ekologiczne krzesło, a David Benjamin wybudował wieżę, którą podziwiać można w muzeum MoMA w Nowym Jorku.

Krzesło z grzybni
Fotografia: www.ericklarenbeek.com
Wieża z grzybni
Fotografia: www.world-architects.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów