Zmiana czasu na zimowy w październiku 2019. Kiedy przestawiamy zegarki?

Julita Buczek 12.09.2019
zmiana czasu na zimowy 2019
Fotografia: Shutterstock

Zmiana czasu z letniego na zimowy w tym roku jeszcze obowiązuje. Sprawdźcie, kiedy będzie można pospać godzinę dłużej!

Już niedługo czeka nas zamiana czasu letniego na zimowy. Czy to ostatni rok, w którym wykonamy wieloletnią tradycję przestawiania zegarków? 

Komisja Europejska debatuje nad zakończeniem zmiany czasu w Europie. Możliwe, że politycy ogłoszą, iż nie będziemy już spać krócej wiosną, a dłużej jesienią. Sprawdźcie, kiedy te rewolucyjne zmiany wejdą w życie!

Zmiana czasu w październiku 2019

Zmianę czasu wykonuje ponad 70 krajów na całym świecie, a także większość krajów europejskich. Rozróżniane są dwa czasy:

  • czas środkowoeuropejski,
  • czas środkowoeuropejski letni.

Zmiana czasu na zimowy w 2019 roku odbędzie się w nocy z soboty (27 października) na niedzielę (28 października). To właśnie wtedy cofniemy wskazówki zegarków z godziny 3:00 na 2:00. Dzięki temu zabiegowi noc będzie o godzinę dłuższa.

Osoby, które pracują w nocy, będą zmuszone pracować godzinę dłużej. Pracodawca będzie wtedy zobligowany do wypłacenia godzinowej stawki lub skrócenia czasu pracy o godzinę w tym lub innym terminie. Czas zimowy obowiązuje do ostatniej niedzieli marca. Wtedy znów przestawimy zegarki na czas środkowoeuropejski letni.

Obecnie trwa debata dotycząca tego, czy opłaca się, ze względów ekonomicznych dwa razy do roku zmieniać czas. W Polsce jedna z partii politycznych poddała tego typu pomysł, jednak wniosek został odrzucony.

  • Zmiana czasu z letniego na zimowy może okazać się niezbyt pozytywna dla naszego zdrowia. Konsekwencje mogą być bardzo poważne w skutkach! Zmiana czasu może przyczynić się do bezsenności, drażliwości, problemów trawiennych, a nawet zwiększyć skoki ciśnienia.

Według ciebie lepiej jest znieść zmianę czasu?

Zobacz także: Już niedługo polska złota jesień! Kiedy przypada pierwszy dzień astronomicznej i kalendarzowej jesieni?

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"
Rozwiąż quiz

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia

Kadr z programu "Jeden z dziesięciu"

1. Botanika. Czy owocnik trufli rośnie pod ziemią?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów