Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Magdalena Barszczak 24.09.2018
zegarek na łańcuszku leżący wśród liści
Fotografia: Shutterstock

Zmiana czasu na zimowy następuje zawsze jesienią. Od kilku miesięcy toczy się debata na temat likwidacji zmiany czasu. Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki i jakie są niekorzystne konsekwencje zmiany czasu.

Jak co roku i tej jesieni czeka nas zmiana czasu na zimowy. To dobra wiadomość dla leniuchów, ponieważ pośpimy o godzinę dłużej. Może okazać się jednak, że w 2018 roku przestawiamy zegarki po raz ostatni. Od wielu miesięcy trwa dyskusja nad zasadnością zmiany czasu. Większość Europejczyków przyznała w ankietach, że nie widzi potrzeby rozgraniczania czasu na letni i zimowy. 

Zmiana czasu na zimowy 2018 - kiedy

W Polsce zmianę czasu wprowadzono w okresie międzywojennym, a następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecna zmiana czasu obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku. Co ciekawe, do 1995 roku czas zmiana czasu na zimowy następowała w ostatnią niedzielę września. Obecnie zegarki przestawiamy tak samo jak mieszkańcy innych państw - w ostatni weekend października.

Zmiana czasu na zimowy zawsze następuje w weekend, aby było to jak najmniej uciążliwe dla obywateli i by nie paraliżować pracy. W 2018 roku, zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, zegarki z czasu letniego na zimowy przestawiamy w nocy z 27 na 28 października. Tzw. czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca.

Zmiana czasu na zimowy może być problematyczna dla osób, które pełnią nocne dyżury w tym czasie, ponieważ pracują dodatkowe 60 minut. Zgodnie z art. 80 kodeksu pracy musi być ono potraktowane jako nadgodzina, a każdemu zatrudnionemu, który pracuje w noc zmiany czasu, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub wolne

Zmiana czasu na zimowy - o której godzinie przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na zimowy jest zdecydowanie mniej bolesna dla Polaków niż przestawianie zegarków na czas letni. Jesienią bowiem zyskujemy godzinę, czyli cofamy się - z 3 na 2. To oznacza, że śpimy dłużej. Inaczej jest, gdy w marcu przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni. Wtedy tracimy godzinę.

Zmiana czasu na zimowy ma związek ze światłem. Przestawiamy czas, aby lepiej je wykorzystać. Większość Europejczyków stwierdziło jednak w ankietach, że przestawianie czasu jest zbędne. 

Zmiana czasu na zimowy może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Nasz zegar biologiczny potrzebuje czasu. Organizm może przystosowywać się do nowych warunków nawet tydzień. Jakie przykre konsekwencje może nieść za sobą zmiana czasu?

  • drażliwość
  • skoki ciśnienia
  • problemy ze snem i koncentracją
  • problemy trawienne

Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że zmiana czasu na zimowy i może wpędzić nas w depresję

Rano prawdopodobnie mniej wykorzystujemy światło dzienne, jesteśmy pod prysznicem, przy śniadaniu, w samochodzie. (...) Kiedy natomiast mamy po południu chwilę wolnego czasu, już jest ciemno

- twierdzi profesor Søren D. Østergaard z Aarhus University Hospital.

Zmiana czasu na zimowy - ostatni raz?

W 2018 roku tematem zmiany czasu zajęła się Komisja Europejska. Był on przedmiotem licznych debat od 4 lipca do 16 sierpnia. Zdanie na temat zmiany czasu mógł wyrazić każdy mieszkaniec Unii Europejskiej. Okazuje się, że aż 84 procent z nich opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu.

Efektem debaty jest projekt Komisji Europejskiej. Według niego zmiana czasu na letni po raz ostatni nastąpiłaby 31 marca 2019 r. Państwa należące do Unii Europejskiej miałyby zadecydować z kolei, czy wprowadzają czas letni czy zimowy. W przypadku wyboru drugiej opcji ostatnia zmiana czasu nastąpiłaby właśnie 27 października 2018 roku

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów