Zajączek wielkanocny - co symbolizuje i jaka jest jego historia?

Malwina Wasilewska 31.03.2020
Zając wielkanocny
Fotografia: Shutterstock

Zajączek wielkanocny jest jednym z najpopularniejszych symboli wielkanocnych. Mimo że większość z nas to doskonale wie, to niewiele osób zna historię pojawienia się zająca przy okazji Wielkanocy.

Zajączek wielkanocny przez niektórych interpretowany jest jako symbol życia, do którego wraca się po wybudzeniu z zimowego snu. Niektórzy twierdzą, że symbol zajączka wielkanocnego pochodzi jeszcze z czasów wierzeń ludów germańskich. Poznajcie szczegóły.

Zajączek wielkanocny - symbolika i pochodzenie

Zajączek wielkanocny jest doskonale znanym zwyczajem wielkanocnym i symbolem świeckim. Zgodnie z tradycją przynosi on dzieciom prezenty. Jest więc odpowiednikiem Świętego Mikołaja w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

Zajączek wielkanocny gości w każdym koszyczku wielkanocnym oraz na stole wielkanocnym. Poza tym znajdziemy go na kartkach świątecznych obok baź, kurczaczków i pisanek.

Zgodnie z tradycją zajączek wielkanocny przynosi prezenty wieczorem tuż przed niedzielnym uroczystym śniadaniem świątecznym. Po śniadaniu dzieci szukają prezentów w ukrytych miejscach. 

Prezenty wielkanocne mają być drobnymi upominkami, np. słodyczami - czekoladowymi jajkami czy zajączkami wielkanocnymi.

Jeśli myślisz, że wiesz dużo o Wielkanocy? Rozwiąż nasz quiz, wcale nie jest taki prosty!   

Rozwiąż quiz

Co wiesz o Wielkanocy? Pytania mogą cię zaskoczyć

Palma Wielkanocna
Fotografia: shutterstock

1. Kiedy święcone są palmy?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów