Zaha Hadid nie żyje. Zobaczcie jej najsłynniejsze budynki

Paulina Szestowicka 01.04.2016
Zaha Hadid
Fotografia: East News

Architektka była jedną z najważniejszych postaci współczesnej architektury. Czym zdobyła popularność i szacunek?

Zaha Hadid była pierwszą kobietą, która za swoje prace otrzymała Złoty Medal Królewskiego Instytutu Brytyjskich Architektów. Została doceniona nie tylko za talent, ale też pracowitość i sumienność. 

Architektka odeszła w wieku 65 lat. Jak podała stacja BBC, przyczyną był atak serca. W ostatnich dniach miała leczyć się na zapalenie oskrzeli w jednym ze szpitali w Miami. Informacja o śmierci artystki poruszyła nie tylko branżę architektoniczną. Bez zawahania można powiedzieć, że jej projekty to dzieła sztuki. 

Zaha Hadid zaprojektowała ponad 30 budynków, które wygrywały najbardziej prestiżowe konkursy na całym świecie. Miała szczęście współtworzyć duże inwestycje, między innymi areny sportowe i siedziby instytucji kulturalnych. Jej projekty można bez problemu rozpoznać - architektka nie bez powodu została okrzyknięta "Królową Krągłości". Stworzyła własny styl, który został oparty na neofutryzmie

Najważniejszymi budynkami w jej karierze okazały się Serpentine Sackler Gallery w Londynie, Evelyn Grace Academy w Londynie, Rosenthal Center for Contemporary Art w Cincinnati, Riverside Museum w Glasgow, Guangzhou Opera House w Chinach, BMW Central Building w Lipsku i MAXXI - National Museum of the 21st Century Arts w Rzymie. 

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów