Co robić z dzieckiem, gdy nie idzie do przedszkola? Zabawy dla 3-latka i nie tylko

Katarzyna Leszczyńska 19.03.2020 AKTUALIZACJA: 01.04.2020
Mama bawi się ze swoją 3-letnią córeczką w domu
Fotografia: Shutterstock

Siedzenie w domu jest uciążliwe przede wszystkim dla dzieci. Warto znaleźć zajęcie dla swoich pociech, żeby te nie chciały wychodzić na dwór i innych dzieci.

Siedzenie w domu nikomu nie sprawia przyjemności. Oczywiście odpoczynek jest fajny, ale na dłuższa metę. Kolejne tygodnie spędzane w domu w związku z kwarantanną mogą być jednak uciążliwe. Szczególnie dla milusińskich. 3-letnie dzieci nie tak łatwo czymś zając, zwłaszcza na dłużej. A teraz, gdy muszą przebywać cały czas w domu, jest to szczególnie uciążliwe. Dlatego też podpowiadamy wszystkim zafrapowanym rodzicom, jakie zabawy dla dzieci w wieku przedszkolny, sprawdzą się idealnie, żeby zając je czymś na dłużej.

Zobacz także: Sposoby na nudę, gdy trzeba siedzieć w domu. 10 pomysłów na zabicie czasu

Malowanie farbami

Malowanie i rysowanie może pobudzać kreatywność twojego dziecka. Warto zatem położyć folię ochronną na stół, na niej duży karton, dać dziecku pędzelki i wodę. Różnokolorowe farby mogą sprawić, że dziecko poczuje się jak profesjonalny malarz i będzie mogło dać upust swojej kreatywności.

Lepienie z plasteliny

Plastelina i modelina to prawdziwa frajda dla dzieciaków! Mogą dzięki niej tworzyć różne kształty, a potem je nazywać. Mogą też lepić ufoludki z plasteliny. Kto wie, być może twoja pociecha stworzy kolejnego Plastusia.

Zobacz także: Najpiękniejsze bajki Disneya. TOP 45 bajek najlepiej ocenionych przez widzów

Czytanie książeczek

Nic tak nie pobudza wyobraźni jak książki. Oczywiście tu musisz i ty włożyć nieco wysiłku, ale opowiadanie historii i przedstawianie dziecku świata namalowanego na poszczególnych kartkach papieru, może sprawić, że twoje maleństwo wyrośnie na bardzo wrażliwego i mądrego człowieka. Dzięki temu też może nauczyć się czytać, a także odtwarzać niektóre opowieści z pamięci.

Zobacz także: Najlepsze bajki dla dzieci. TOP 100

Szukanie maskotek – zabawa w stylu ciepło/zimno

Stare dobre ciepło/zimno – wszyscy uwielbialiśmy tę zabawę w dzieciństwie! Wystarczy, że schowasz maskotkę lub lalkę w różnych miejscach w domu. Następnie rozkaż swojemu maluchowi, żeby poszukał zabawki, dając mu wskazówki ciepło/zimno. To wspaniała zabawa dla was obojga! A jeżeli chcesz odpocząć, zawsze możesz ją zlecić rodzeństwu.

Zobacz także: Prezent dla dziecka prosto z serca. Miś na szydełku krok po kroku!

Budowanie z klocków

Nic tak nie pobudza wyobraźni przestrzennej jak budowanie z klocków. Twoje dziecko, łącząc odpowiednie kolory i kształty dzięki temu nauczy się tworzyć prawdziwe budowle. Może też wyobrażać sobie, że klocki przedstawiają auto, smoka i wiele innych rzeczy – wyobraźnia dzieci nie zna granic.

Zabawa w lekarza

Musimy siedzieć w domu przez choroby. Warto uświadamiać o tym dzieci, a ułatwić nam to może właśnie wspólna zabawa w lekarza. Bądź doktorem, a dziecko niech będzie pacjentem. Rozmawiaj z nim o różnych schorzeniach. Potem możecie się zamienić, co na pewno sprawi maleństwu frajdę. Potem może przekładać tę opiekuńczość i badanie na swoje misie i lalki.

Zobacz także: TOP 53 filmy animowane dla dzieci i dorosłych

Rzucanie do celu

Spostrzegawczość to także bardzo ważna rzecz. W jej rozwijaniu może pomóc rzucanie do celu. Postaw wiaderko i daj dziecku gumową piłeczkę, rzucajcie do celu na zmianę. Postaraj się jednak wcześniej zabezpieczyć sprzęty domowe, żeby nie ucierpiał na tym np. telewizor.

Sadzenie roślin/warzyw

Wydawać się może, że sadzenie roślin nie jest dla dzieci! Nic bardziej mylnego. Z drobną pomocą rodziców nawet 3-letnie dziecko może zasadzić swoją roślinkę. A potem będzie o nią dbać, opiekować się nią i tym samym uczyć odpowiedzialności.

Zobacz także: Oto najlepsze filmy dla dzieci! TOP 50

Wspólne gotowanie

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku wspólnego gotowania. Oczywiście nie dawaj dziecku dochodzić do gorących rzeczy i kroić warzyw nożem. Możecie jednak razem przyrządzić dla całej rodziny kanapki przypominające króliczki, myszy z jajek lub małe pizze w kształcie serc. Wszystko zależy od kreatywności twojej i twojego dziecka, a także tego, co macie w lodówce.

Teatrzyk lalek

Na koniec teatrzyk! On także należy od waszej wyobraźni. Może to być teatrzyk lalek. Może to być także teatrzyk pacynkowy lub teatrzyk cieni. Możecie razem stworzyć historię lub przedstawić ulubioną bajkę. Zmieniajcie lalkom ubrania, zróbcie razem scenografię, zaangażujcie do tego całą rodzinę. Te wspólne chwile mogą się okazać wspaniałą zabawą! Zwłaszcza, że każdy z was musi jakoś przetrwać okres kwarantanny.

Zobacz także: Oto najpopularniejsze i najnowsze filmy Disneya! TOP 50

Ponad 345 tysięcy obserwujących, a wszystko za sprawą magicznych zdjęć. Marzena Marideko, z zamiłowania dekoratorka wnętrz, pokazała na Instagramie wnętrza swojego domu.

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów