Wzniesiono niesamowitą Świątynię Pantofelka Kopciuszka

Martyna Kraus 25.07.2016
Gigantyczny pantofelek Kopciuszka na Tajwanie
Fotografia: YouTube

Oryginalny projekt powstał w bardzo szczytnym celu. Jednak towarzyszy mu też smutna historia. 

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że przez Tajwan przebiegł ogromny Kopciuszek, który zgubił swój elegancki, szklany bucik. Nic z tych rzeczy. Gigantyczny pantofelek nie jest ani rzeźbą, ani atrakcją dla dzieci. Budynek powstał na cześć kobiet i płci pięknej. Cinderella High-Heel Church (Świątynia Pantofelka Kopciuszka) nie jest ani świątynią, ani kościołem. Pomimo swojej nazwy, szklana konstrukcja nie ma żadnego związku z religią. U źródeł jej powstania leży jednak bajkowa historia.

Projekt powstał w inspiracji skromnym życiem 24-letniej dziewczyny, która cierpiała na nieuleczalną chorbę stóp. Schorzenie zmusiło ją do życia w izolacji. Biedna dziewczyna nigdy nie wyszła za mąż, a całe swoje życie mieszkała w kościele. Bohaterka legendy żyła w latach 60. XX wieku w południowo-zachodniej części Tajwanu, dokładnie tam, gdzie powstał szklany budynek. Podobno w tym właśnie okresie na tym terytorium z powodu zanieczyszczeń powietrza i wody wiele kobiet borykało się z problemami z poruszaniem się oraz chorobami nóg i stóp.

Świątynia szklanego pantofelka Kopciuszka
Fotografia: YouTube

Świątynia Szklanego Pantofelka Kopciuszka

A wszystko z myślą o kobietach

Symbol buta był więc oczywisty dla Ministerstwa Turystki, odpowiedzialnego za ten region, które zdecydowało w ten właśnie sposób oddać cześć zmarłym z powodu schorzeń stóp kobietom. Rrzecznik ministerstwa podkreślił, że na tym terenie pojawi się więcej kobiecej symboliki: liście klonowe, krzesła dla zakochanych, herbatniki i ciasta. Docelowo ma to być miejsce, w którym uczczona zostanie kobiecość.

Szklany pantofelek ma 16 metrów wysokości, został wykonany z ponad 320 szklanych paneli w okolicach Chiayi County. Wybudowanie i wykończenie projektu kosztowało władze 686 tysięcy dolarów. Mimo, że budynek nie jest świątynią, nie wyklucza się, że w jego wnętrzach odbędzie się wiele sesji zdjęciowych czy ceremonii, w tym być może nawet ślubnych. Bucik Kopciuszka budowano dwa miesiące, a jego otwarcie nastąpi 8 lutego 2017 roku.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów