To pierwszy kask z papieru. Po przejażdżce możemy go złożyć i schować do plecaka

Redakcja 18.11.2016
EcoHelmet
Fotografia: www.youtube.com

Kask EcoHelmet jest spełnieniem marzeń wszystkich miłośników systemu bike-sharing. 

Na rower bez kasku lepiej nie wsiadać - to jest powszechnie znana prawda. W przypadku upadku, konsekwencje mogą być naprawdę opłakane. Na szczęście, coraz więcej osób wybierając się na przejażdżkę rowerową myśli o swoim bezpieczeństwie. Na głowach cyklistów możemy więc zobaczyć kaski w przeróżnych kolorach i wzorach. Dla wielu z nich liczy się przecież odpowiedni design. 

Z myślą o nich, i o wszystkich innych miłośnikach dwóch kółek, powstał EcoHelmet - pierwszy kask wykonany w większości z papieru. O jego wyjątkowości świadczy fakt, że jego projektantka Isis Shiffer, zgarnęła nagrodę James Dyson Award, która przeznaczona jest dla studentów i absolwentów z całego świata, którzy "zaprojektują coś, co rozwiązuje problem". 

kask2
Fotografia: www.facebook.com/EcoHelmet-1083370405046109/

To złożona sprawa

Jak podaje Bbc.com, powstał z myślą o tych wszystkich, którzy korzystają z systemów samoobsługowych wypożyczalni miejskich. Nie zawsze mają przy sobie kask, którego noszenie, gdy akurat z roweru nie korzystają, może być męczące i dość uciążliwe. Ten problem rozwiązuje EcoHelmet, który dzięki temu, że jest wykonany z papieru, można złożyć i schować do torby. 

Kiedy zwiedzałam nowe miasta, nie miałam przy sobie swojego kasku, a nie chciałam też za każdym razem wydawać 30 dolarów, żeby go kupić - powiedziała Isis Shiffer w rozmowie z Bbc.com. 

Projektantka wpadła więc na pomysł stworzenia kasku z tanich i nadających się do przetworzenia materiałów. Liczyło się jednak przede wszystkim bezpieczeństwo. Dlatego jego struktura przypomina plaster miodu, dzięki czemu gwarantuje ochronę głowy. Co ważne, można z niego korzystać o każdej porze roku. Choć wydawać się może, że w deszczowe dni wykonany z papieru kask będzie bezużyteczny, jest zupełnie odwrotnie. Powleczony jest bowiem materiałem, który chroni go przed deszczem nawet do 4 godzin. 

Choć kask był testowany w Imperial College w Londynie, Isis Shiffer zdaje sobie sprawę, że sprzedać produkt nie będzie łatwo. Na pewno znajdą się przecież tacy, którzy będą twierdzić, że papier najlepszym ochronnym materiałem po prostu nie jest. Dlatego, projektantka na początku swój produkt chciałaby rozdawać za darmo, aby wszyscy sceptycznie nastawianie do jej wynalazku, mogli się do niego przekonać.

Być może już na wiosnę 2017 roku pierwsi cykliści założą na głowy ten oryginalny wynalazek. Wtedy też będziemy mieli pewność, czy produkt faktycznie jest tak niezawodny, jak o nim mówią. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów