Wszyscy myślą, że jest polski, a jest włoski. Polonez 3D znowu błyszczy

Paulina Szestowicka 02.06.2016
Polonez 3D
Fotografia: materiały prasowe

Wyprodukowano jedynie 300 egzemplarzy tego modelu. 

Polonez 3D przeszedł auto detailingową reinkarnację, której efekty można od 7 czerwca 2016 roku oglądać w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie. Auto przygotowali specjaliści Detailingshop.pl, a nad całym przebiegiem prac czuwał dyrektor Muzeum, Piotr Mady.

Pomarańczowy model samochodu jest prawdopodobnie pierwszym egzemplarzem, jaki pojawił się w Polsce. Datowany jest na 1976 rok. Wbrew powszechnej opinii wykonali go Włosi, a nie Polacy. Zamówienie zostało złożone przez Fabrykę Samochodów Osobowych. Auto przyjechało do Warszawy prosto z Turynu i co ciekawe, ma obecnie na liczniku przebieg 1000 kilometrów. 

Jak nowy

Polonez 3D często jest mylony z modelem coupe. Jednak ma węższy słupek i mniejsze ostatnie okienko boczne. Drzwi samochodu zostały wydłużone o 16,5 cm, by umożliwić pasażerom zajmowanie tylnych miejsc. Wszystkie detale będzie można oglądać w muzeum, a dzięki wykonanej pracy przez ekspertów z Detailingshop.pl, będziemy mieć wrażenie, że oglądamy nowe auto. Żeby przywrócić samochodowi dawną świetność, poświęcono 150 roboczogodzin. 

Najwięcej czasu zajmuje nadwozie i powłoki lakiernicze. Dodatkowym utrudnieniem było uszkodzenie w komorze silnika spowodowane wyciekiem płynu hamulcowego. Należało je ostrożnie usunąć oraz pieczołowicie zabezpieczyć - powiedział w rozmowie z Dziennik.pl, Wojciech Karmoliński, ekspert firmy Sonax Polska. 

Polonez uświetni wystawę „Poloneza czas zacząć”. Będzie to czwarta z cyku wystaw poświęconych warszawskiej FSO. Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających od 7 czerwca 2016 roku w siedzibie Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów