Triduum Paschalne - czym jest i jak należy je obchodzić?

Triduum Paschalne
Fotografia: Pixabay

Triduum Paschalne to Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota. Dowiedz się, czy te dni są wolne od pracy. Czym jest Triduum Paschalne oraz jak przebiegają te święta?

Triduum Paschalne to Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota. To jedne z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu liturgicznym, podczas którego wierni wspominają mękę, śmierć, a także zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami w Niedzielę Wielkanocną.

Zobacz także: Stół wielkanocny - jak powinien wyglądać? Nasze pomysły cię zainspirują!

Wielki Czwartek

  • W tym dniu w kościele celebrowana jest msza krzyżma świętego. Podczas tego wydarzenia biskup konsekruje chorych, katechumenów, a także krzyżmo. Wieczorem odprawiana jest uroczysta msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. Ma być ona pamiątką Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu swoje ciało oraz krew. W czasie nabożeństwa śpiewany jest hymn Chwała na wysokości Bogu.

Wielki Piątek

  • Tego dnia kontynuowana jest liturgia rozpoczęta w Wielki Czwartek. Wielki Piątek ma być dniem skupienia, postu oraz powagi. Od rana w kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji. Odprawia się również drogę krzyżową. Najważniejszym wydarzeniem dnia jest liturgia Męki Pańskiej. Ołtarz jest tego dnia obnażony: bez krzyża, kwiatów, świeczników i obrusów. Liturgię powinno się sprawować około godziny 15:00, jeśli racje duszpasterskie nie przemawiają za późniejszą porą.

Zobacz także: Jakie są najpiękniejsze ozdoby wielkanocne? Dowiedz się, jak wykonać stroiki, jajka, kurczaczki!

Wielka Sobota

  • W ten dzień Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważając mękę. Ołtarz dalej jest obnażony. Podczas wigilii paschalnej ponownie rozbrzmiewają dzwony i organy. Wielka Sobota posiada tylko teksty liturgii godzin i nie ma formularza mszy. Wierni w ten dzień święcą pokarmy wielkanocne (jajka wielkanocne, chleb, baranka wielkanocnego, chrzan, sól czy babkę wielkanocną), a także odwiedzają Grób Pański.

Wigilia Paschalna i Niedziela Wielkanocna

  • Kiedyś Wielka Niedziela rozpoczynała się poranną mszą (odbywa się o godzinie 6:00) oraz rezurekcją, która zapowiadało uroczyste bicie dzwonów, mające głosić, że Chrystus zmartwychwstał. W związku z odnowioną liturgią i przywróceniem dawnych ceremonii celebracja traci na znaczeniu na rzecz nocnej liturgii wigilii paschalnej.

Zobacz także: Koszyczek wielkanocny - lista produktów do święconki oraz dekoracje!

Od Niedzieli Wielkanocnej przy ołtarzu krzyż ozdobiony jest czerwoną stułą. Znajdziemy tam również paschał oraz figurę zmartwychwstałego Chrystusa. Przez kolejne 8 dni (od Wigilii Paschalnej, aż do Niedzieli Miłosierdzia Bożego), w obrzędach zakończenia mówi się:

  • Kapłan: Idźcie w pokoju Chrystusa, alleluja, alleluja!
  • Wierni: Bogu niech będą dzięki, alleluja, alleluja!

Wielki Czwartek i Wielki Piątek - wolne od pracy?

  • Te dwa dni poprzedzają jedno z najważniejszych dla wszystkich chrześcijan świąt, czyli Wielkanoc. W 2019 roku Wielki Czwartek, oraz Wielki Piątek wypadają 18 oraz 19 kwietnia. Czy te dni będą dniami wolnymi od pracy oraz szkoły? 18 kwietnia 2019 roku wypada Wielki Czwartek, jest to również początek Triduum Paschalnego, ma on upamiętniać ustanowienie eucharystii oraz być świętem kapłanów. Wielki Piątek w kościołach odprawiana jest droga krzyżowa, która upamiętnia Jezusa. Jak się okazuje, święta te są normalnymi dniami roboczymi, dlatego 18 oraz 19 kwietnia 2019 pójdziemy do szkoły i pracy.

Zobacz także: Poznaj polskie zwyczaje wielkanocne. Dzięki nim twoje święta będą jeszcze bardziej tradycyjne!

Sprawdź swoją wiedzę na temat Świat wielkanocnych. Wcale nie jest taki prosty!

Rozwiąż quiz

Co wiesz o Wielkanocy? Pytania mogą cię zaskoczyć

Palma Wielkanocna
Fotografia: shutterstock

1. Kiedy święcone są palmy?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów