To najważniejszy nośnik muzyki. Jak powstaje płyta winylowa?

Paulina Szestowicka 01.06.2016
Jak powstaje płyta winylowa?
Fotografia: www.zetchilli.pl

Jedyna w Polsce tłocznia płyt gramofonowych GM Records odkrywa swoje tajemnice. 

Proces wytwarzania płyty winylowej nie jest skomplikowany, ale na pewno czasochłonny. 

W pierwszej kolejności należy wykonać matrycę, czyli szablon, na podstawie którego później powstanie cała partia płyt. Następnie maszyna wycina rowki, co jest procesem, który wymaga ogromnej precyzji i profesjonalnych narzędzi. Płyta matka musi trafić do galwanizerni. W tym miejscu za pomocą prądu o napięciu około 10 Voltów i natężeniu około 150 Amperów nanosi się cienką warstwę niklu. Cały proces trwa około 1,5 godziny.

Po tym czasie niklowa powłoka jest następnie delikatnie odklejana. Teraz jest etap szlifowania matrycy, po którym należy poddać ją dokładnej kontroli jakości - w tym celu używa się specjalnej kamery. Jeżeli wszystko zostało wykonane poprawnie, wycina się otwór na środku płyty i odpowiednio ją formuje.

Tłocznia

Płyty gramofonowe powstają z polichlorku winylu. Co ciekawe, ten główny składnik w pierwszym etapie jest po prostu drobnymi, czarnymi krążkami w formie granulatu. Trafiają one rurami do suszarni, a następnie do specjalnej maszyny. Pod wpływem temperatury ok. 130 stopni C granulat przekształca się w płynną masę. Uformowana i jeszcze gorąca masa jest przenoszona pod specjalną prasę, w której czeka przygotowana wcześniej matryca. Do tego dokłada się jeszcze label, czyli okrągłą kartkę zawierającą informacje o płycie i utworach. 

Po wyjęciu z prasy czarne krążki trafią do kolejnej maszyny, która usuwa nadmiar polichlorku winylu. Na tym etapie następuje kolejna kontrola jakości płyty, która obejmuje jej zważenie - powinna wynieść 140 lub 180 gramów. W przypadku kiedy wszystkie parametry są dobre, płyta trafia na stojak. Każde 10 sztuk jest obciążanych metalową płytą, która zabezpiecza je przed odkształceniem się w czasie suszenia. Po około sześciu godzinach płyty są gotowe.

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów