To nie nasza wina, ale ścian. Kiedy nie są w dobrych kolorach, trudniej się nam pracuje

Martyna Kraus 04.08.2016
Kolory ścian a wyniki pracy
Fotografia: East News

Ponoć każda wymówka jest dobra, ale za tą stoją jeszcze wyniki badań. 

To czy dzisiaj wzniesiemy się na wyżyny naszych intelektualnych możliwości, czy też będziemy leżeć w dołku i bezowocnie szukać twórczych inspiracji z pewnością zależy od tego, w jakim otoczeniu się znajdujemy.

Dowiedziono, że silny wpływ na nasze samopoczucie i humor mają nietylko meble i kwiaty, ale przede wszystkim kolory. Mogą nas one rozweselić, zaniepokoić czy pomoć się wyciszyć. Naukowcy z University of British Columbia udowodnili, że istnieją dwie konkretne barwy, które znacząco wpływają na naszą kreatywność - zielony i niebieski. Jeżeli nasze biuro nie ma ścian w tych kolorach, możemy powiedzieć naszemu szefowi, że dzisiaj pracujemy zdalnie. W końcu zależy nam na tym, żeby dać z siebie wszystko.

Kolorowe sny, kolorowe KPI

Naukowcy we współpracy z Fast Company, dowiedli, że kolor niebieski idealnie sprawdzi się w miejscu pracy, a zielony w pomieszczeniach, w których spędzamy przerwy. Niebieski i zielony to barwy, które naczęściej występują w przyrodzie, więc nie ma w tym nic dziwnego, że w ich otoczeniu nie tylko czujemy się świetnie, ale także mamy największe zdolności twórcze. W badaniach opublikowanych na łamach Siencemag.org, udowodniono, że odcienie niebieskiego korzystnie wpływają na koncentrację zachęcają do komunikacji. Ponadto, ten kolor ma też moc uspokajania, co działa pozytywnie na zaufanie i wydajność. Natomiast zielony odpowiada za harmonię i równowagę, dlatego w otoczeniu ścian o tej barwie ludzie często wpadają na innowacyjne pomysły.

Podobne badania do tych przeprowadzonych na University of British Columbia, zostały już kiedyś przeprowadzone na Uniwersytecie w Monachium przez Stephanie Lichtenfeld. Nie udało jej się jednak wówczas wyodrębnić konkretnych barw odpowiedzialnych za procesy twórcze. Skupiła się na analizie całej palety kolorów oraz tego w jaki sposób poszczególne z nich wpływają na ludzki umysł.

Dzięki badaniom wiemy, że pomarańczowy i czerwony są kolorami agresywnymi, które wzmagają negatywne emocje. Dlatego ciężko będzie wypracować kompromis czy rozwiązać konflikt w pomieszczeniu ze ścianami o takich barwach.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów