Te domki były hitem w PRL-u. Teraz wyglądają jeszcze lepiej!

Julita Buczek 01.03.2019
domek typu brda
Fotografia: Instagram @sk_architekci

Podobne domki letniskowe były bardzo popularne w okresie PRL-u, kiedy można było je zobaczyć praktycznie w każdym ośrodku wypoczynkowym. Te w Karpaczu doczekały się niedawno rewitalizacji, a za wszystko odpowiada zespół polskich architektów. Ich projekt zapiera dech w piersiach.

To niesamowite, jak pięknie można odświeżyć i odrestaurować coś, co większości kojarzy się z szarym okresem PRL-u. Budynki typu Brda to popularny projekt z tamtego okresu, inspirowany podobnymi projektami z Chin i wysp wschodniego Pacyfiku. W Polsce prawdziwą karierę zrobiły jako domki letniskowe w ośrodkach wypoczynkowych.

Zobacz także: Lustrzany dom pod Warszawą. Ten projekt robi wrażenie!

Brda - minimalizm w pełnej krasie

Ogromny wkład w ich rozpowszechnieniu miał Andrew Geller, który latem 1955 roku stanął przed wyzwaniem zaprojektowania prostego, funkcjonalnego domku letniskowego. W czasach, kiedy w sztuce królował modernizm oraz proste formy, domek typu Brda okazał się trafionym projektem. Tak bardzo, że został postawiony na plaży w Sagaponack specjalnie dla Elizabeth Reese. Od tej pory domek zyskał miano "Elizabeth Reese House".

Charakterystyczne domki zaczęły pojawiać się w Polsce w 1957 roku, gdzie przyjęła się nazwa "Brda". Zostały tak nazwane na cześć rzeki Brdy położonej niedaleko Zakładów Stolarki Budowlanej w Bydgoszczy, w której były produkowane. Domki szybko opanowały polskie ośrodki wczasowe. Standardem było wznoszenie kilku domków obok siebie, a nieopodal budowano budynek, który służył za świetlicę, a także kuchnię ze stołówką. Tak przygotowany ośrodek był oznaką luksusu tamtych czasów.

Budynki typu Brda zaskakują w nowej odsłonie

Odrestaurowane domki Brda w Karpaczu to nielada gratka dla fanów ciekawej architektury. Pracownia "SK-ARCHITEKCI" pochwaliła się na Instagramie zdjęciami budynków w zupełnie nowej odsłonie. Architekci odświeżyli nie tylko zewnętrzną część domków, ale również ich wnętrze. Dekoratorzy postawili na minimalistyczne wnętrze, które starannie wyposażyli. W domku znajdziemy przytulne miejsce do wypoczynku oraz duże przeszklone okna, oraz taras, z którego można podziwiać zapierający dech w piersiach widok. W domkach nie zabrakło oczywiście łazienki, kuchni, a nawet kominka. Ich architektura zachwyca swoim pięknem oraz bardzo ciekawym designem!

Jak wam się podobają budynki w nowej odsłonie?

Zobacz także: Jednoosobowy dom stworzony przez Polaka. Będziecie zachwyceni!

To 9 najpiękniejszych zamków na świecie. Widzieliście je na żywo?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów