Symbole wielkanocne - jajko, zając, chleb. Czy wiesz, co oznaczają?

Malwina Wasilewska 31.03.2020
stół wielkanocny
Fotografia: Shutterstock

Baranek, zajączek, pisanki, chleb to najpopularniejsze symbole wielkanocne. Każdy z nas trzyma je w koszyczku, jednak niewiele osób wie, skąd się one wzięły i jaka jest ich historia. Podpowiadamy, co one symbolizują.

Takie symbole jak zajączek, jajka, chleb, kiełbasa, chrzan, zielone gałązki, babka wielkanocna mają ogromne znaczenie w tradycji wielkanocnej. Z naszego artykułu dowiecie się, co oznacza każdy z tych wielkanocnych niezbędników.

Symbole wielkanocne - znaczenie

Symbole wielkanocne znajdziemy w każdym koszyczku wielkanocnym i na każdym stole wielkanocnym. Pierwszym z nich są jajka w formie pisanek lub kraszanek, które symbolizują nowe życie, świeżość, odrodzenie i płodność.

Zajączek wielkanocny to symbol płodności, przemijania i zmartwychwstania. Baranek symbolizuje Chrystusa, oznacza triumf życia nad śmiercią.

Chleb symbolizuje Ciało Chrystusa i oznacza dostatek. Pieprz nawiązuje do symboliki gorzkich ziół, a sól oznacza prostotę życia i gościnność.

Babka wielkanocna pieczona na drożdżach symbolizuje wzrost miłości, nadziei i wiary. Zaś kiełbasa oznacza pamiątkę ofiary za baranka paschalnego.

To jeden polskich zwyczajów wielkanocnych kultytowanych od pokoleń. 

Jeśli myślisz, że wiesz dużo o Wielkanocy? Rozwiąż nasz quiz, wcale nie jest taki prosty!   

Rozwiąż quiz

Co wiesz o Wielkanocy? Pytania mogą cię zaskoczyć

Palma Wielkanocna
Fotografia: shutterstock

1. Kiedy święcone są palmy?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów