Stworzono ubrania połączone z internetem. Nie tylko same włączą pralkę, ale też polecą muzykę

Redakcja 22.11.2016
Kadr z filmu "Seksmisja" Juliusza Machulskiego
Fotografia: materiały promocyjne

Celem nowoczesnej technologii jest wyręczanie człowieka nawet w najprostszych pracach domowych. 

Znamy już inteligentne zegarki, opaski mierzące naszą dzienną aktywność też nikogo już nie ekscytują. Doszło nawet do tego, że zainteresowanie okularami przyszłości - Google Glass - znacznie spadło. Nowoczesność wykorzystywana w rozrywce lub mediach społecznościowych, zaczyna być codziennością, która najzwyczajniej w świecie opatrzyła się. 

Co innego technologia, dzięki której wysiłek związany z obowiązkami domowymi zmniejszy się do minimum. Choć teraz wydaje się to niepotrzebne, trwają prace nad ubraniami, które będą mogły połączyć się z internetem. Jak podaje Independent.co.uk, to nie jest kwestia odległej przyszłości i wkrótce nasze spodnie czy koszule będą tak inteligentne jak nasze telefony. W praktyce miałoby to działać tak, że wkładamy ubranie do pralki, a chip zamontowany w materiale przesyła informacje o sposobie pielęgnacji prosto do jej komputera.

Dzięki temu nie trzeba będzie przejmować się tym, że przez nieuwagę zniszczymy ulubione ubrania. Po automatycznym wybraniu programu pralki i odczekaniu odpowiedniej ilości czasu, będziemy musieli jedynie opróżnić bęben. Dodatkowo użytkownik ubrania będzie mógł zeskanować chip, aby dowiedzieć się, w jaki sposób został zaprojektowany, jak powinno się go pielęgnować, a nawet odsłuchać playlisty utworzonej przez markę. 

To się już dzieje

Prace nad połączeniem technologii z modą trwają. Przedsiębiorca Avery Dennison współpracuje z marką modową Rochambeau i z Evrthing. Firmy chcą stworzyć kurtkę bomberkę, która będzie zawierała w sobie spersonalizowany kod QR. Zeskanowany będzie dawał możliwość wejścia do ekskluzywnych klubów i zamawianie specjalnego menu w wybranych restauracjach.

Zmieni się również sposób, w jaki będziemy kupowali ubrania, nad czym pracuje firma zajmująca się handlem elektronicznym Salmon. W domach w niedalekiej przyszłości umieszczone będą smart urządzenia, które będą zbierały informacje o naszych zakupowych potrzebach. W efekcie właścicielka takiego inteligentnego domu, zanim zorientuje się, że musi kupić na przykład rajstopy, urządzenie wykorzystując dane o jej preferencjach, zamówi nowe podając rozmiar, kolor i uwzględni średni czas użytkowania. 

Ta wizja przyszłości jest zaskakująca, ponieważ mało komu przyszłoby do głowy, że takie ulepszenia są ludzkości niezbędnie potrzebne. Jednak kiedy się rozpowszechnią, przestaniemy na nie zwracać uwagę, a także zaczniemy być mniej samodzielni. Ci najbardziej podatni na technologię po odcięciu świata od sieci, co przecież może się zdarzyć, będą potrzebowali pomocy drugiego, "analogowego" człowieka.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów