Sezon na suszenie prania w domu już się rozpoczął. Eksperci przestrzegają przed nieprzyjemnymi konsekwencjami

Anna Respondek 08.11.2017
Pranie
Fotografia: Pexels

Czy można tego uniknąć?

Gdzie najlepiej suszyć pranie? Oczywiście na dworze, jeśli tylko pozwala na to pogada. Jednak już rozpoczął się sezon jesienny, który w tym roku wyjątkowo nie rozpieszczał nas wysokimi temperaturami i bezchmurnym niebem. 

Co zatem zrobić z wypranymi ubraniami i gdzie je najlepiej suszyć? Większość osób robi to we własnych mieszkaniach, pozostawiając ubrania rozwieszone na stojącej suszarce. Jak ostrzegają naukowcy, ten zwyczaj może wpłynąć wyjątkowo niekorzystnie na nasze zdrowie. Dlaczego tak się dzieje?

Pozostawienie prania w zamkniętym pokoju sprawia, że wilgotność powietrza wzrasta nawet o 30 procent, a to przyczynia się do szybszego rozwoju pleśni i rozprzestrzeniania się alergenów. To wyjątkowo niebezpieczna sytuacja dla astmatyków, jednak nawet osoby nie zmagające się z tą chorobą mogą odczuwać przykre dolegliwości, takie jak bóle głowy, a także problemy z oddychaniem. Podczas suszenia ubrań do powietrza przedostają się również opary detergentów, niektóre z nich mogą być nawet rakotwórcze. 

Jak zalecają specjaliści, jeśli tylko ma się taką możliwość, ubrania powinny zostać wywieszone na dworze. Nawet wtedy, kiedy temperatura spadnie poniżej zera. Natomiast w innych przypadkach warto w trakcie suszenie otworzyć okno, dzięki czemu zmieni się cyrkulacja powietrza. 

Pranie
Fotografia: Pixabay
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów