Remik to bardzo ciekawa gra karciana. Poznajcie jej zasady!

Julita Buczek 01.04.2020 AKTUALIZACJA: 02.04.2020
remik gra karciana
Fotografia: Shutterstock

Remik to bardzo prosta i popularna gra. Sprawdź, jakie są zasady gry w remika i spędź czas na ciekawej rozrywce.

Remik to bardzo popularna gra karciana, w której może uczestniczyć dowolna liczba graczy. W przypadku 2 graczy do gry wystarcza jedna talia, od 3 do 4 graczy dwie talie, a dla pięciu lub więcej graczy co najmniej trzy talie. Sprawdź, jak poprawnie grać w grę karcianą, którą jest remik.

Remik - jak grać w remika, liczba graczy

Pierwszego rozdającego wybiera się poprzez losowanie najwyższej karty. Kiedy już wybierzemy pierwszego gracza, rozdaje się określoną liczbę kart. Pozostałe układa się w stos koszulkami do góry, tak ułożone tworzą stos zakryty. Jedna z kart ze stosu jest odkrywana i daje początek stosowi.

W każdej rundzie gracz musi zdecydować czy pobiera kartę ze stosu odkrytego, czy ze stosu zakrytego. Później odrzuca jedną ze swoich kart na stos odkryty. Ta karta będzie mogła być pobrana przez innego gracza. Przeciwnik rozdającego może pobrać pierwszą kartę ze stosu odkrytego. Jeśli odmów pobrania karty, to pierwszą katę może pobrać inny gracz w kolejności. Gracz, który jak pierwsze pobierze kartę ze stosu odkrytego, wyrzuca jedną ze swoich kart a kolejna przechodzi na następnego gracza, według wskazówek zegara. Jeśli nikt nie pobierze karty, kolejka powraca do pierwszego gracza. Gracz, dla którego zabraknie kart w stosie zakrytym, musi potasować karty ze stosu odkrytego, pozostawiając ostatnio rzuconą kartę i ustawić z nich nowy stos zakryty.

Gra ma na celu grupowanie kart w postaci:

  • sekwensów (co najmniej trzech kolejnych kart w kolorze),
  • grup co najmniej trzech kart o różnych kolorach, lecz tej samej wysokości.

Remik tradycyjny - zasady ogólne

Każdy z graczy otrzymuje 13 kart. W grze mogą być używane Jokery, które są stosowane zamiennie jako dowolne karty. Sekwensu nie można budować na dwóch jokerach obok siebie. W grupie trzech kart może znaleźć się tylko jeden joker, w grupie czterech kart mogą być maksymalnie dwa.

As liczony jest jako najmłodsza lub najstarsza karta, co umożliwia tworzenie sekwensu z asem na początku lub na końcu. Gracz może wyłożyć na stół jednym ruchem wszystkie karty lub ich część. Jednak może to zrobić tylko wtedy, kiedy ma co najmniej czysty sekwens (czyli taki bez jokera) oraz co najmniej 51 punktów w kartach. Po takim zagraniu ma on prawo do dokładania kart do wszystkich sekwensów leżących na stole oraz do wzięcia jokera ze stołu. Musi w jego miejsce położyć odpowiednią kartę, którą joker zastępował. Jokera nie można zatrzymać na ręce. Celem gry jest wyłożenie wszystkich kart. Gracz, który pozbędzie się wszystkich kart, wygrywa grę, rundę i otrzymuje odpowiednią liczbę punktów.

Punktacja - Remik

Punktacja dodatnia - gracz otrzymuje punkty za każdy wyłożony sekwens, grupę, dołożenie do sekwensu lub grupy przeciwnika. Liczbą punktów jest suma wartości wyłożonych kart.

Punktacja ujemna - gracz otrzymuje ujemne punkty za trzymanie w ręku karty, gdy jeden z graczy wyłożył wszystkie karty. Liczba punktów to suma wartości kart w ręce.

As jest liczony jako 1 lub 11 pkt, figury - 10 pkt, blotki - według wartości. Jokery w zależności od ustaleń są warte 25 lub 50 punktów.

Jeśli gracz wyłożył kartę za pierwszym razem, otrzymuje podwojoną liczbę punktów.

Gracz, który przekroczy ustaloną liczbę punktów dodatnich lub ujemnych, wygrywa bądź przegrywa całą rozgrywkę.

Lubisz grać w gry karciane?

Zobacz także: Jak zrobić kwiaty origami? Mamy dla was prostą instrukcję!

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów