Powstały pierwsze mieszkania tylko dla rowerzystów. Każdy chciałby się tu wprowadzić

Martyna Kraus 31.08.2016
Dom dla rowerów
Fotografia: www.ohboy.se

Są ekologiczne i co ważne, mają wiele innowacyjnych rozwiązań, które ułatwiają życie wielbicielom dwóch kółek. 

Skandynawia słynie z ciągnących się kilometrami tras rowerowych i miast idealnie przystosowanych do potrzeb pojazdów dwuśladowych. Co więcej, Dania, Norwegia czy Szwecja, to jedne z najbardziej przyjaznych dla środowiska krajów Europy. Nic więc dziwnego, że mieszkający i pracujący w nich designerzy sięgają po coraz to nowsze rozwiązania, aby ułatwić codzienność osobom chcącym żyć ekologicznie.

Jednym z najnowszych pomysłów szwedzkich architektów jest budynek mieszkalny w pełni przystosowany do potrzeb rowerzystów. Jak podaje portal Fastcoexist.com, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Hauschild + Siegel "Dom dla rowerów" powstał w Malmö. Ma siedem pięter, dwa parkingi rowerowe, duże windy i szerokie korytarze. To czego w nim nie spotkamy, to parking samochodowy i progi podłogowe. Budynek został zaprojektowany, aby zachęcić Szwedów do jeszcze bardziej ekologicznego trybu życia i całkowitego zamienienia samochodu na rower.

Co tylko rowerzystom się śniło

Wszystko, na co zwykle narzekali rowerzyści w budynkach mieszkalnych zostało wzięte pod uwagę przy budowie "Domu dla rowerów". Windy są na tyle szerokie, żebyśmy mogli się zmieścić się w nich razem z rowerem. Ponadto, otwierają się na dwie strony, więc nie trzeba wykonywać piruetów, by wydostać się na zewnątrz. Szerokie korytarze i brak progów umożliwiają łatwą komunikację wewnątrz budynku.  

Rowery można parkować na powietrzu przed budynkiem, na wewnętrznym parkingu, pod drzwiami wejściowymi lub w środku, w mieszkaniu. Każdy rowerzysta znajdzie więc rozwiązanie dla siebie i nikt nie będzie mu stawał na drodze. Dodatkowo, "Dom dla rowerów" dysponuje rowerami cargo pozwalającymi przewozić duże gabaryty. Takie rowery można wypożyczyć w budynku wybierając się na przykład na zakupy. Są przystosowane również do przewozu dzieci oraz zwierząt, dzięki czemu wszyscy zainteresowani mogą całkowicie wyłączyć z życia codziennego jazdę samochodem. "Dom dla rowerów" jest także ekologiczny. Na dachu budynku i balkonie każdego mieszkania zainstalowano panele słoneczne, które zapewniają ogrzewanie i ciepłą wodę. Na balkonach można również uprawiać rośliny – w specjalnych mini szklarniach, które dysponują własnym systemem nawadniającym. Wszyscy mieszkańcy przez cały rok mogą także korzystać z oranżerii i ogrodu na dachu, który pozostaje do ich wyłącznej dyspozycji. 

Budowa "Domu dla rowerów" została już oficjalnie zakończona, a pierwsi lokatorzy będą się mogli wprowadzić w grudniu 2016 roku. Mile widziani będą w nim również turyści, ponieważ architekci zaprojektowali w budynku 31 pokoi hotelowych, które będzie można wynajmować odwiedzając miasto.

Dom dla rowerów
Fotografia: Vimeo
Dom dla rowerów
Fotografia: ohboy.se/

Masz już własny rower i chcesz ruszyć na podbój miasta? Najpierw zastanów się, jak włączyć się do ruchu. Zanim wyrobisz sobie odpowiednie dokumenty, sprawdź, jak wyglądają testy na kartę rowerową.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów