Polak projektuje dla Ikea. To niesamowity zaszczyt!

Julita Buczek 07.05.2019
polak projektuje dla ikea
Fotografia: East News

Polski artysta został zaproszony do zaprojektowania dywanu dla sieci sklepów Ikea.

Ikea już po raz piąty pokazuje, że dom może być idealnym miejscem do pokazania sztuki. W tym roku limitowana kolekcja "ART EVENT" udowadnia, że różnorodność oraz ekspresja stylów przekłada się w na coraz lepsze życie codzienne. Do współpracy Ikea zaprosiła cenionych artystów z całego świata. Postawiono przed nimi zadanie, mianowicie mieli stworzyć osiem dywanów, które łączą w sobie sztukę gobelinu, nowoczesny design oraz awangardowy szyk. Wszystkie projekty zostały wykonane z wełny oraz naturalnych materiałów. Jak się okazało, tylko jeden z dywanów został wyprodukowany maszynowo, reszta została wykonana ręcznie przez rzemieślników z Indii czy Egiptu.

Pągowski projektuje dla sieci sklepów Ikea

Filip Pągowski projektuje dla wielu znanych marek. Jego ilustracje znajdziemy w jednych z najbardziej znanych czasopism oraz magazynów. Grafik doczekał się publikacji w takich tytułach "The New York Times", "Le Monde" czy "The New Yorker". Artysta współpracuje również z japońskim domem mody Comme des Garçons i z jego założycielką, Rei Kawakubo. To właśnie Filip odpowiedzialny jest za słynne logo serca używane w kolekcji PLAY (Comme des Garçons). Polak projektuje również dla polskiej marki UEG. Niedawno został zaproszony do zaprojektowania dywanu dla sieci sklepów Ikea w ramach projektu "Art Event".

Sztuka powinna być czymś dostępnym, również pod względem ceny, dla wielu ludzi na całym świecie. Tworzymy kolekcję sztuki IKEA dlatego, że wierzymy w jej demokratyczność. Niektórzy uważają, że pojęcie sztuki zarezerwowane jest dla obrazów lub rzeźby. Ale dlaczego nie miałoby to dotyczyć dywanów? - mówi Henrik Most (kierownik artystyczny projektu IKEA ART EVENT).

Inspiracją dla projektu była idea tkania, a wzór odzwierciedla mechanikę używania przędzy podczas tkania dywanu. Abstrakcyjny rytm niekończącego się wzoru zbudowanego na tej samej siatce daje efekt czarującej, wykonanej ręcznie niedoskonałości - mówi Pągowski.

Zobacz także: Polska marka z pokazem na tygodniu mody w Paryżu. Jest czego gratulować!

Niektóre cieszą oczy pięknym białym piaskiem. Inne mają piękne miejsca do odwiedzenia. Poznajcie 10 niezwykłych wysp świata. Niektóre są przerażające!  

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów