Obraz polskiego malarza został wyrzucony na śmietnik. Teraz jest wart fortunę!

Julita Buczek 27.02.2019
galeria sztuki
Fotografia: Shutterstock

Może wydawać się, że takie historie zdarzają się tylko w filmach. Ta, którą przeczytacie, miała miejsce w szwedzkim Malmö.

Obraz "Oddział" namalował polski artysta Tomasz Tatarczyk. Świat mógłby o nim nie usłyszeć, gdyby nie pewien konserwator zabytków, który w ostatniej chwili ocalił go przed wyrzuceniem na śmietnik. Jak się później okazało, obraz może być wart nawet 200 tysięcy złotych.

Zobacz także: 5 najpiękniejszych budynków w Europie. Musicie je zobaczyć!

Obraz warty fortunę znaleziony w śmietniku

Obraz Tatarczyka trafił na śmietnik podczas remontu kamienicy w szwedzkim Malmö. Płótno wyrzucił właściciel kamienicy, który nie zdawał sobie sprawy z wartości posiadanego dzieła. Konserwator postanowił uratować malowidło, nie wiedząc, kto jest jego autorem. Dopiero po kilku miesiącach, kiedy udało się to ustalić, dowiedział się, ile tak naprawdę obraz jest wart.

Mowa o obrazie, który na poniższym zdjęciu wisi na ścianie pierwszy od lewej. Obecnie dzieło można oglądać w warszawskim Domu Aukcyjnym DESA Unicum. Już niedługo pojawi się na aukcji, gdzie będzie można go wylicytować. Estymowana cena zaczyna się od 160 tysięcy złotych.

"Oddział" Tomasza Tatarczyka

Obraz został wykonany 1985 roku, jest sygnowany oraz opisany na odwrocie płótna. Tatarczyk związany był z warszawską Galerią Foksal, gdzie debiutował w 1984 roku. Za swoje prace został wyróżniony Merit Award podczas ArtQuest w Los Angeles czy otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Rysunku we Wrocławiu. Był absolwentem ASP, a także asystentem na wydziale malarstwa w latach 1980-1988.

Jego prace można było oglądać na wystawach organizowanych w Galleri Lang w Malmö, Soho Center for Visual Arts w Nowym Jorku, rzymskiej Galleria Spicchi dell'Est. Tatarczyk zmarł w 2010 r. w Warszawie.

Czy kiedykolwiek udało znaleźć wam się coś cennego?

Zobacz także: Industrialny budynek na środku pola. Architekci wykazali się dużą kreatywnością!

To niesamowite miejsca, które warto odwiedzić!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów