Nudzi wam się w domu? Poznajcie 4 gry karciane dla całej rodziny!

Julita Buczek 01.04.2020 AKTUALIZACJA: 01.04.2020
gry karciane dla rodziny
Fotografia: Shutterstock

Ciekawe gry karciane to świetna okazja do spędzenia czasu wspólnie z rodziną. Zobaczcie, jakie gry są najbardziej popularne!

Gry karciane do świetna rozrywka dla całej rodziny. Istnieje wiele różnych gier karcianych, które można dopasować odpowiednio do wieku czy okazji. Zasady niektórych gier karcianych są banalnie proste, do tego stopnia, że zrozumieją je nawet dzieci. Kiedy dzieci będą starsze można uczyć je innych, nieco trudniejszych gier karcianych. 

Gry karciane to również dobra okazja do tego, aby dziecko podczas rozgrywki nabywało nowych umiejętności. Logiczne myślenie, czy samodzielne rozwiązywanie problemów to tylko niektóre z nich. Dzieci muszą same przewidywać ruchy innych graczy oraz ćwiczyć pamięć. Sprawdźcie, jakie gry karciane są odpowiednie dla całej rodziny.

Gry karciane dla całej rodziny

Już od trzeciego roku życia dzieci mogą grać w karty. Dziecko w tym wieku zrozumie proste zasady gier, w których np. dobieramy karty parami. Trochę trudniejsze, ale również do wykonania może okazać się dobieranie kart względem kolejności liczb. Starsze dzieci umiejące liczyć oraz odróżniać karty mogą bawić się same między sobą. Najpopularniejsze gry karciane dla dzieci to: kuku, pan, Piotruś, makao, czy wojna. Sprawdźcie, jakie są zasady tych gier.

Gra karciana kuku - zasady gry

  • W kuku osoba, która jedna osoba dostaje 4 karty. Cel gry jest bardzo prosty, należy uzbierać trzy takie same kolory, albo wartości. Osoba z czterema kartami przekazuje swoją nadmiarową kartę osobie obok. Osoba, która ma trzy takie same karty, krzyczy "kuku" i staje się zwycięzcą. Ostatnia osoba ma za zadanie odgadnąć karty, które zebrali pozostali gracze.

Gra karciana pan - zasady gry

  • W tę gra gra się kartami od dziewiątki. Ilość graczy nie powinna przekraczać czterech osób. Karty rozdaje się po równo. Zaczyna osoba, u której jest 9 kier. To właśnie ta karta kładziona jest na stole. Kolejni gracze dokładają na stos kartę tej samej wartości albo wyższą. Można dokładać albo jedną kartę, albo cztery. W grze nie mają znaczenia kolory. Jeśli gracz posiada kartę wyższą niż ostatnia na stosie, dobiera za stosu 3 karty. Wygrywa osoba, która pierwsza wyłoży wszystkie karty.

Gra karciana Piotruś - zasady gry

  • Jest to jedna z najprostszych gier karcianych. Uczestniczyć w niej może od 2 do 5 graczy. Talia do gry zawiera 25 kart: 12 par z obrazkami tego samego rodzaju w każdej parze oraz „czarnego Piotrusia”, który nie ma pary. Karty rozdaje się wszystkim graczom. Z otrzymanych kart każdy z graczy musi odłożyć na bok wszystkie pary. Następnie każdy gracz (według wskazówek zegara) dobiera do swojego wachlarza kartę od osoby siedzącej obok, aż do momentu uzyskania par do wszystkich pozostałych kart. Gracze, którzy pozbyli się karta są zwycięzcami, osoba, która została z "Piotrusiem" w ręce, przegrywa.

Gra karciana wojna - zasady gry

  • Ta rozgrywka prowadzona jest między dwoma osobami. Talia rozdawana jest na pół - dla każdego z graczy. Każda z osób ma przed sobą swój stos kart. Gracze wykładają po jednej karcie ze swojego stosu. Gracz, który wyłożył wyższą kartę zabiera obie karty i odrzuca na kupkę obok siebie. Jeśli obie karty są takie same, gracze dokładają po kolejnej karcie ze stosu. Gracz, który położył wyższą kartę wygrywa i zabiera wszystkie karty. Wojna trwa do momentu, aż któryś z graczy nie położy wyższej karty.

Lubicie grać w gry karciane?

Zobacz także: Jak zrobić kwiaty origami? Mamy dla was prostą instrukcję!

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów