Nareszcie możemy być pewni, że tatuaż na skórze będzie wyglądał tak jak na projekcie

Martyna Kraus 10.08.2016
Robot tatuujący
Fotografia: Vimeo

A wszystko dzięki zastosowaniu nowych technologii i profesjonalnych narzędzi. 

Niektórym wydaje się, że roboty to nic innego niż zespawany metal z wszczepioną sztuczną inteligencję, która rozwija się w zastraszającym tempie i wkrótce przejmie kontrolę nad światem. A jeżeli nawet nie kontrolę to na pewno pracę, ponieważ roboty będą wydajniejsze. 

Jest też oczywiście grupa osób, która nie widzi zagrożenia w nowych technologiach, ponieważ mogą one pomóc nam każdego dnia w wykonywaniu naszych obowiązków. Roboty mają więc tylu samo przeciwników, ilu zwolenników. Ci drudzy stworzyli właśnie pierwszego, który potrafi robić tatuaże. Johan Da Silveira i Pierre Emm ze studia designu Appropriate Audiences dołożyli wszelkich starań, żeby robot profesjonalnie wykonywał rysunki na ciele.

Robot tatuujący
Fotografia: Vimeo

Delikatna ręka robota

Maszyna łączy w sobie różne technologie, takie jak grafika generowana parametrycznie, kodowanie, wektorowanie oraz grafika bitmapowa. Bazuje ona na oprogramowaniu Autodesk Fusion 360 i Dynamo, dzięki czemu jest w stanie odbierać sygnały wysyłane z komputera, a następnie nakłuwać ludzką skórę i wprowadzając pod nią tusz, tak aby nie uszkodzić ludzkiej skóry. 

Analiza sztuki tatuowania była dla nas fascynującym doświadczeniem. Tym bardziej, że jest to sztuka, którą w każdym kraju praktykuje się w inny sposób. Co więcej, w tej dziedzinie od jakichś stu lat nie było żadnego postępu technologicznego – tłumaczy Pierre Emm.

Pierwszy tatuaż wykonany został wykonany właśnie na jego nodze. Musiał zostać on przypięty do siedzenia specjalnymi pasami, które zapewniły pełne bezpieczeństwo w trakcie zabiegu. Projekt zakończył się stuprocentowym sukcesem, ponieważ wprowadzony do komputera obraz został idealnie odtworzony na piszczelu. Twórcy ostrzegają jednak wszystkich amatorów tatuowania, aby nie próbowali przeprowadzać podobnych zabiegów w domu, ponieważ są one możliwe do wykonania wyłącznie przy zastosowaniu profesjonalnych narzędzi. 

Robot to nie artysta

Designerzy stworzyli pewnego rodzaju więź między człowiekiem, a robotem, ponieważ tatuowanie wymaga sporego zaufania. W końcu na ciele powstaje obraz, który prawdopodobnie pozostanie na naszym ciele na zawsze. Jednak nie sposób stwierdzić, że czasami łatwiej uwierzyć technologii niż artyście. Na pewno niejedna osoba przekonała się na własnej skórze lub słyszała o takim przypadku, że mimo ustalenia konkretnego wzoru, tatuażysta dał się ponieść wyobraźni i namalował coś, co odbiega od projektu.

Oczywiście, o ile efekt jest dobry to nie jest to problemem. Jeżeli jednak rysunek pozostawia wiele do życzenia, jedyne co zostaje to naniesienie na niego innego wzoru, ewentualnie poddanie się bolesnemu zabiegowi usuwania. 

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów