Masa porcelanowa. Jak ją wykonać? Najlepsza instrukcja krok po kroku

Lucyna Juchiewicz 28.07.2020
masa porcelanowa
Fotografia: Shutterstock

Masa porcelanowa zapewnia doskonałą, kreatywną zabawę... i to zarówno podczas jej tworzenia, jak i podczas późniejszego wykonywania dekoracji! Sprawdź nasze instrukcje, jak ją zrobić i jak wyczarować z dziećmi najpiękniejsze ozdoby.

Czym jest masa porcelanowa?

Masa porcelanowa nazywa jest również suchą lub zimną porcelaną. To masa plastyczna o pięknym, śnieżnobiałym kolorze. Nie trzeba jej wypiekać, a swoją barwą, delikatnością i przenikalnością światła przypomina do złudzenia prawdziwą porcelanę. Masa porcelanowa pozwala na tworzenie szczegółowych, filigranowych dekoracji, a dodatek wzorków wykonanych specjalnymi stempelkami, gałązek czy też brokatu daje fantastyczny, baśniowy efekt. Masa porcelanowa przypomina konsystencją modelinę, co zapewnia dzieciom nieograniczone możliwości kreatywnej zabawy. W odróżnieniu od masy solnej nie kruszy się i w krótkim czasie zasycha. Wszystkie te powody sprawiają, że nie może u nas zabraknąć przepisu na masę porcelanową oraz instrukcji, jak ją wykonać krok po kroku.

Jakie składniki są potrzebne do zrobienia masy porcelanowej?

Do wykonania masy porcelanowej nie trzeba wielu drogich składników, a w dodatku większość z nich mamy zwykle w domu. Co więcej, wykonanie zimnej porcelany jest dziecinnie proste, dlatego warto zaprosić dzieci nie tylko do wspólnego wykonywania dekoracji, ale również do stworzenia masy.

Zobacz także: 5 wnętrzarskich trendów na nowy sezon, które warto poznać!

Składniki do wykonania masy porcelanowej:

  • 2 szklanki kleju wikol
  • 2 szklanki mąki ziemniaczanej
  • 4 łyżki cytryny
  • 4 łyżki oliwki
  • Opcjonalnie łyżeczka gliceryny

Masa porcelanowa krok po kroku: przydatne akcesoria

Prócz składników do wykonania masy porcelanowej przyda się również kilka akcesoriów, których będziemy używać do tworzenia dekoracji. Warto o nie zadbać zawczasu, ponieważ masa stosunkowo szybko zasycha i wszystkie potrzebne nam rzeczy trzeba mieć już pod ręką. Jakie akcesoria będą tu przydatne? Przede wszystkim foremki do wycinania, nożyczki i sznurek, ale także (do wyboru, według uznania) stemple, gałązki, suszone kwiaty, serwetki szydełkowe (do odciskania wzorów), brokat i słomki do napojów (do wycinania otworów do zawieszek).

Sucha porcelana krok po kroku: tworzenie masy

Po przygotowaniu wszystkich potrzebnych składników i akcesoriów możemy zabrać się do głównego zadania. Jak zrobić masę porcelanową krok po kroku? Oto instrukcja:

  • Do miski wsypujemy mąkę ziemniaczaną i dodajemy do niej klej, cytrynę i oliwkę.
  • Mieszamy wszystkie składniki do połączenia, a następnie zagniatamy rękoma powstałą masę. Zaznaczmy tu, że użyty przez nas klej jest całkowicie zmywalny i bez trudu usuniemy go zarówno z miski, jak i ze skóry.
  • W momencie, gdy uzyskamy jednolitą konsystencję masy, pozbawioną grudek, można zacząć ją rozwałkowywać.

Masa porcelanowa krok po kroku. Dodatkowe instrukcje wykonania

Do zagniatania masy porcelanowej warto założyć rękawiczki, a jeśli ich nie mamy, smarujemy dłonie oliwką lub kremem albo posypujemy mąką ziemniaczaną. Zapobiegnie to przyklejaniu się masy do rąk. Z masą porcelanową trzeba pracować sprawnie i szybko, ponieważ klej dość szybko wysycha. Dlatego też dobrze jest podzielić powstałą masę na kilka części i powkładać do szczelnie zamkniętych woreczków. Dopiero po wykorzystaniu jednej części zabieramy się za kolejną. Masy porcelanowej nie trzeba wypiekać w piekarniku. Wystarczy, że pozostawimy ją do wyschnięcia na około 12 godzin.

Co można zrobić z masy porcelanowej? Instrukcje

Masa porcelanowa charakteryzuje się dużą plastycznością, dlatego tworząc z niej dekoracje mamy duże pole do popisu. Przepięknie na przykład prezentują się na choince ozdoby z takiej masy w postaci płaskich aniołków lub gwiazdek, a także innych motywów, które uzyskamy dzięki użyciu zwykłych foremek do ciastek. Odciskane w masie stempelki, gałązki, listki czy też fragmenty serwetek pozwalają uzyskać fantastyczne, dekoracyjne efekty. Z masy porcelanowej stworzymy też podobne ozdoby, jak w przypadku zwykłej modeliny czy plasteliny, a więc warto robić z nich figurki, które potem postawimy w widocznym miejscu, by z dumą prezentować dzieła swoich dzieci. Sucha porcelana to także idealny materiał do tworzenia odcisków małych rączek i stópek, dlatego można ją wykorzystać do tworzenia niezapomnianych pamiątek dla dzieci. Masę porcelanową łatwo jest zrobić, zwłaszcza z instrukcją krok po kroku, a efekty, jakie możemy dzięki niej uzyskać, są niepowtarzalne!

Zobacz także: Lubisz wzory i kolory? Z pewnością zakochasz się w stylu eklektycznym!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów