Makao to bardzo prosta gra karciana. Poznaj jej zasady!

Julita Buczek 01.04.2020 AKTUALIZACJA: 01.04.2020
makao
Fotografia: Shutterstock

Gra w Makao to bardzo popularna gra, która świetnie sprawdzi się, kiedy wam się nudzi. Zasady są dziecinnie proste, dlatego bardzo szybko się jej nauczycie. Sprawdźcie, jak grać w Makao!

Makao to bardzo popularna gra karciana, w której może uczestniczyć dowolna liczba graczy. Do ilości uczestników Makao powinno być rozgrywane odpowiednią liczbą talii. Dla 2 do 4 osób wystarczy jedna talia. Nazwa gry pochodzi od portugalskiej kolonii w Chinach. Zasady Makao są bardzo podobne do innej gry UNO. Sprawdź, jakie są zasady grania w Makao.

Makao - zasady gry karcianej

Najpierw gracze powinni ustalić, w jakiej kolejności będą zagrywać. Najczęściej kolejność zgodna jest z ruchem wskazówek zegara. Każdy z graczy otrzymuje później 5 losowych kart, musi pamiętać, o tym, aby nie pokazywać ich innym osobom. Z reszty kart wykłada się pierwszą, tak aby każdy mógł ją zobaczyć. Zwykle odkrywa się karty aż do wyłożenia karty niefunkcyjnej. 

Najważniejszą zasadą w Makao jest porównanie własnych kart z tą, która leży na stole. Jeśli gracz ma kartę, która odpowiada kolorem lub figurą tej, która leży na stole, może ją wyłożyć, zakrywając leżącą. Jeśli gracz nie ma pasujących kart, musi zamiast tego, dobrać kartę z talii. Gracz Makao może wyłożyć naraz tylko jedną kartę z tą samą figurą lub kolorem. Jeśli pobrana przez gracza karta pasuje do tej leżącej na stosie, gracz może położyć ją od razu. Jeśli gracz wyłoży tę dobraną kartę, może dodać od siebie jedną z ręki. Oddając swoją przedostatnią kartę, gracze powinny krzyknąć "Makao". Jeśli tego nie zrobią i inni to zauważą, muszą pobrać dodatkowo 5 kart z talii. Kiedy gracz kładzie kilka kart, kończąc tym samym grę mówi "Makao i po makale". Jeśli gracz oddaje ostatnią kartę, mówi "po makale". Jeśli wszystkie karty na stosie się skończą, stos powinien być przetasowany i odwrócony tak, by była tam tylko jedna karta. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kart.

Makao - karty funkcyjne

W grze występują karty funkcyjne, które mają duże znaczenie, kiedy zależy nam na wygranej. Karty funkcyjne to asy, dwójki, trójki, czwórki, walety, damy, król, kier oraz król pik. Karty niefunkcyjne to zatem piątki, szóstki, siódemki, ósemki, dziewiątki, dziesiątki oraz króle karo i trefl.

  • dwójka i trójka - jeśli te karty zostaną wyrzucone, kolejny gracz powinien dobrać tyle kart, jaki numer jest zapisany na karcie (np. dwójka – dwie karty, trójka – trzy)
  • czwórka - jeśli zostanie wyrzucona przez gracza, następna osoba czeka jedną kolejkę. Aby móc się obronić przed czwórką należy położyć na nią kolejną czwórkę, wtedy kolejkę traci kolejna osoba.
  • walet - kiedy wyrzucimy tę kartę, możemy żądać kart innych wartości, najczęściej niefunkcyjnych. 
  • dama - tutaj obowiązuje zasada „dama na wszystko, wszystko na damę” i oznacza możliwość wyłożenia damy na każdą kartę bez względu na kolor oraz wartość, oraz wyłożenia dowolnej karty na leżącą damą.
  • króle bitne - są to dwa króle, które powodują dobranie przez innego gracza 5 dodatkowych kart. Aby się przed nimi obronić, należy położyć inną kartę bitewną. Króle bitewne mogą zostać zablokowane damami (kier lub pik) oraz królami niebitymi (karo lub trefl).
  • as - wykładający asa gracz może zażądać zmiany koloru. Zmiana dotyczy tylko następnej osoby, a nie całej kolejki.

Lubicie grać w gry karciane?

Zobacz także: Nudzisz się w domu i poszukujesz kreatywnego zajęcia? Spróbuj zrobić origami modułowe!

Ponad 345 tysięcy obserwujących, a wszystko za sprawą magicznych zdjęć. Marzena Marideko, z zamiłowania dekoratorka wnętrz, pokazała na Instagramie wnętrza swojego domu.

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów