Locavore - nowy trend. Czy jest bezpieczny?

Julita Buczek 27.01.2020
locavore
Fotografia: Shutterstock

Locavore to jeden z ważniejszych trendów tego roku. Nie ma co się dziwić, dzięki niemu nie tylko wzbogacimy swoją dietę, ale również zadbamy o środowisko.

Zjawisko locavore to trend, który już stał się bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że w niektórych częściach Europy już jest obecny, sprawdźcie co, to jest, zanim trafi do Polski.

Locavore to nic innego niż rozważne kupowanie żywności, która została wyhodowana w kraju konsumenta.

Locavore coraz bardziej popularny trend

Po polsku nazywany patriotyzmem konsumenckim ma duży wpływ na jakość odżywiania. Warzywa, owoce wyprodukowane w kraju z pewnością pozwolą urozmaicić dietę. Locavore to również życie w zgodzie z naturalnym cyklem pór roku i uzależnieniem od nich swojej diety. Jesienią powinniśmy postawić na dynię, cukinię czy jabłka. Latem warto wybrać bób, truskawki, śliwki oraz jagody.

Osoby, które sięgają po żywność wyprodukowaną w kraju pomagają ograniczyć emisję CO2, zużycie paliwa czy prądu. Warzywa, które uprawiane są w sąsiednim województwie, będą mogły zostać szybciej przetransportowane do sklepu, a co za tym idzie, nie będą musiały zostać specjalnie zapakowane w papier czy folię. Owoce i warzywa wyprodukowane w kraju są zdecydowanie świeższe niż te sprowadzane z zagranicy.

Co sądzicie o tym trendzie?

Zobacz także: Pod Warszawą powstał niezwykły domek dla... miłośników książek!

Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, które stworzyła natura. Musisz zobaczyć je wszystkie!

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów