Kolor ścian w mieszkaniu może mieć wpływ na nasz nastrój i zachowanie. Jakiego lepiej unikać?

Katarzyna Leszczyńska 28.11.2017
Jaki kolor będzie odpowiedni do mieszkania?
Fotografia: pexels.com

Warto się zastanowić, na jaki kolor pomalujemy mieszkanie.

Wpływ na samopoczucie może mieć wiele rzeczy. Jak to się dzieje, że w jednym pokoju pracuje nam się lepiej a w innym gorzej? Podobnie chociażby w kwestii wypoczynku i leczenia chorób. Jak się okazuje, wszystko zależy od wystroju pomieszczenia, a przede wszystkim koloru ścian. Niektóre kolory pełnią poszczególne funkcje, które wpływają na nasze samopoczucie. W jaki sposób?

Biały

Najpopularniejszy kolor ścian zapewnia równowagę organizmu. Dzięki niemu ludzie stają się bardziej porządni, dlatego jest dobrą opcją w domu. Sprawia, że zaczynamy myśleć trzeźwo i nie ulegamy roztargnieniu. Jednocześnie poprawia naszą koncentrację.

Niebieski

Doskonale nada się do sypialni, ponieważ ułatwia zasypianie. Ma działanie uspokajające i pobudza kreatywność. Niebieski poprawia wydajność ludzkiego umysłu. Może też pomagać w leczeniu urazów kości, a nawet chorób reumatycznych.

Niebieski pokój
Fotografia: pexels.com

Żółty

Ten kolor mocno przyczynia się do aktywniejszej pracy mózgu i w większości działa pozytywnie. Poprawia pamięć i wspomaga logiczne myślenie. Intensywna żółć inspiruje do działania, przygaszona natomiast sprawia, że czujemy się spokojniejsi. Taki kolor ścian może być też pomocny w przypadku leczenia infekcji dróg oddechowych.

Pomarańczowy

Wszystko zależy od jego odcienia. Delikatny może pobudzać nasz mózg do aktywności i dodawać optymizmu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zbyt ciemny odcień, może wywoływać w nas uczucie nadpobudliwości. Nie warto też malować na ten kolor kuchni. Pomarańczowy pobudza apetyt, przez co możemy przytyć.

Szary

Kojarzy się z luksusem i ma działanie uspokajające. W pomieszczeniach, w których dominuje ten kolor, łatwo się rozleniwić. Szary nie sprzyja kreatywności i chęci podejmowania jakiegokolwiek wysiłku. Z całą pewnością nie powinien dominować w miejscu pracy.

Szary pokój
Fotografia: pexels.com

Czarny

Swego czasu był niezwykle modnym kolorem do mieszkania, jednak nie działa na nas pozytywnie. Choć osoby, które go wybierają są zazwyczaj zdecydowane i pewne siebie, może to źle wpłynąć na ich osobowość. Przede wszystkim czarny wprowadza stany refleksyjne i może doprowadzić do depresji.

Oczywiście są to te najbardziej podstawowe barwy. Inne odcienie łatwo jednak można z nimi powiązać. Jak widać, warto dokładnie przemyśleć kolor ścian, zanim się na niego zdecydujemy. Nawet, jeżeli jakiś podoba nam się bardzo, może później mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie. 

Jaki kolor najlepiej sprawdzi się w mieszkaniu?
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów