Kolaż zdjęć. Najlepsze programy do fotokolaży dostępne w sieci

Lucyna Juchiewicz 04.09.2020
kolaż
Fotografia: Shutterstock

Kolaż zdjęć to ozdoba na ścianę, która doskonale nadaje się na prezent. To także pamiątka, dzięki której możemy uwiecznić mnóstwo fantastycznych chwil. Jak wykonać taki kolaż? Najlepiej sięgnąć po jeden z dostępnych w sieci programów do fotokolaży!

Czym jest kolaż zdjęć?

Kolaż to technika artystyczna mająca swoje źródło we Francji. Polega ona na tworzeniu dzieła przy użyciu różnego rodzaju tworzyw i materiałów. Do wykonania kolażu wykorzystywane są drobne przedmioty, fragmenty zdjęć, wycinki z gazet i kawałki tkanin. Francuskie słowo collage oznacza dosłownie „sklejać”. Dzięki łączeniu poszczególnych elementów w taki właśnie sposób powstaje jedna całość, całkowicie nowa praca. Kolaż zdjęć można wykonać w sposób tradycyjny, wywołując fotografie i naklejając je na kartkę sztywnego papieru, a następnie oprawiając w ramkę. Warto jednak sięgnąć po bardziej nowoczesne rozwiązania, dzięki którym praca będzie się prezentować bardzo estetycznie.

Zobacz także: Tulipany z materiału. Sprawdzony przepis na piękny i oryginalny bukiet

Programy do fotokolaży

Obecnie, gdy możemy „bezkarnie” wykonywać ogromną ilość zdjęć w każdej sytuacji, trudno często wybrać to najlepsze ujęcie, którym chcielibyśmy ozdobić ścianę. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam programy do fotokolaży, dzięki którym można zawrzeć w jednej ramce kilka lub nawet kilkanaście zdjęć (wybieramy tu zwykle najlepsze ujęcia lub też najbardziej udane technicznie fotografie). W sieci znajdziemy wiele takich programów, zarówno darmowych, jak i płatnych. Kolaż zdjęć to świetny pomysł na prezent, zarówno dla znajomych, jak i dla rodziny. Zawieszony na ścianie będzie nie tylko stanowił oryginalną dekorację, ale również będzie przypominał spędzone wspólnie, miłe chwile.

Jak zrobić kolaż ze zdjęć?

Wykonanie kolażu ze zdjęć w programie do fotokolaży jest zwykle proste i intuicyjne. W zależności od oferowanych przez program opcji możemy wybrać gotowy szablon lub też prostą siatkę, na której ustalony jest układ obrazów. W gotowych szablonach znajdziemy z góry określone rozmieszczenie poszczególnych elementów, takich jak zdjęcia, tła, napisy i ozdobniki. Dzięki temu szybko stworzymy estetyczną kompozycję. W przypadku programu oferującego prostą siatkę zrobienie kolażu zdjęć będzie wymagało od nas wykonania zaledwie kilku kroków. Trzeba tu określić rozmiar fotokolażu i układ wybranych fotografii oraz wgrać zdjęcia z dysku. W ten sposób stworzymy kolaż z kilku lub kilkunastu obrazów. Programy do fotokolaży oferują również opcje dodatkowe, które pozwalają na spersonalizowanie wyglądu kolażu: ramki, tła, filtry do zdjęć.

Zobacz także: Jak zrobić piniatę w domu? Oto fantastyczny sposób, krok po kroku

Darmowe programy do fotokolaży

Jak już wspomnieliśmy, w sieci znajdziemy wiele darmowych programów do tworzenia fotokolaży. Aby nie być gołosłownym, przedstawiamy bliżej kilka z nich:

  • Canva. To narzędzie do edycji obrazów i tworzenia projektów graficznych. Po założeniu konta możemy od razu przejść do robienia kolaży zdjęć. Tworzenie efektownych fotokolaży umożliwia szeroki wybór szablonów, siatek, filtrów i dodatkowych opcji edycji. Większość oferowanych przez program funkcji jest bezpłatna, jednak jeśli chcemy korzystać z pełnej opcji, należy wykupić pakiet Canva Pro.
  • Photoscape. To kolejny darmowy program do obróbki zdjęć, który pozwala na łączenie wielu fotografii przy użyciu gotowych układów ramek. Do dyspozycji mamy tu także różne tła do gotowego kolażu.
  • PicMonkey. To aplikacja sieciowa służąca do podstawowej edycji zdjęć. Program ten nie wymaga instalowania i jest wyjątkowo intuicyjny. Sprawdzi się doskonale w przypadku kompozycji składającej się z wielu zdjęć.
  • Layout from Instagram. Ta bezpłatna i prosta w obsłudze aplikacja przeznaczona jest do korzystania na urządzeniach mobilnych. Wykonane kolaże zdjęć można udostępniać nie tylko na Instagramie, ale również na Facebooku i w innych aplikacjach.
  • GIPM. To jeden z najchętniej używanych programów do edycji grafik i fotografii. Doskonale sprawdza się jako narzędzie do tworzenia kolaży zdjęć, choć wymaga pracy na warstwach.

Zobacz także: Biała sypialnia z drewnem – aranżacje sypialni

Płatne programy do fotokolaży

Profesjonalne, płatne programy do obróbki zdjęć pozwalają na tworzenie fotokolaży przy użyciu gotowych szablonów graficznych (templatek). Wymagają pracy na warstwach. Uzyskany efekt w postaci dopracowanego w każdym szczególe kolażu zdjęć wart jest zapoznania się z (często dość wymagającą) obsługą takich programów.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów