Inteligentne słuchawki raz na zawsze rozwiązują problem bariery językowej

Paulina Szestowicka 18.05.2016
Pilot
Fotografia: www.waverlylabs.com

Komunikowanie się z obcokrajowcami jeszcze nigdy nie było tak proste. 

Każdy chociaż raz w życiu nie mógł porozumieć się w języku obcym. Owszem, czasami takie sytuacje są zabawne, ale w większości przypadków po prostu są bardzo krępujące. Na szczęście już niebawem będziemy mogli przestać się obawiać, że nie zrozumiemy obcokrajowca, albo co gorsza, nie będziemy umieli zapytać o drogę będąc za granicą.  

Amerykańska firma Waverly Labs skonsturowała słuchawkę, która w czasie rzeczywistym tłumaczy wypowiedzi osób mówiących do nas w języku obcym.  System nazwano Pilot i chociaż jego idea jest bardzo prosta, może okazać się przełomowa. Prototypowa wersja gadżetu pozwala nam zrozumieć co do nas mówią osoby porozumiewające się w językach angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim. Niedługo będzie też tłumaczyć języki słowiańskie. 

Pilot
Fotografia: www.waverlylabs.com

Jak to działa?

Podstawą technologiczną słuchawki jest system rozpoznawania mowy, który cały czas się uczy. Wszystkie dźwięki są rejestrowane, a następnie przesyłane do aplikacji mobilnej, która tłumaczy wypowiedź, a chwilę później odczytuje już tekst w naszym ojczystym języku. Oczywiście idealną sytuacją byłaby taka, gdyby oboje rozmówców posiadało słuchawki, wtedy komunikacja przebiegałaby bez żadnych problemów. 

Pilot kosztuje 500 zł i można śmiało powiedzieć, że jest to dobra cena za zwiększenie komfortu w porozumiewaniu się w językach obcych. Obecnie są zbierane środki finansowe na uruchomienie masowej produkcji za pośrednictwem popularnego serwisu crowdfundingowego. Jeżeli uda się zebrać odpowiednią kwotę, słuchawki będziemy mogli kupić już pod koniec 2016 roku.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów