IKEA stworzyła domek dla pięcioosbowej rodziny, który można złożyć w cztery godziny

Mateusz Patyk 08.02.2017
IKEA schron
Fotografia: YouTube.com/Better Shelter

Projekt domu mieszczącego się przed złożeniem w zaledwie dwóch pudłach wygrał prestiżowy konkurs na najlepszy projekt architektoniczny.

Ten, kto kiedykolwiek składał meble IKEA, ten wie, że czynność ta może być równie satysfakcjonująca, co frustrująca. Jednak grupa młodych i pomysłowych osób udowodniła, że zamiast nowej komody można wymyślić coś, co przyda się naprawdę potrzebującym schronienia nad głową.

Wspólnie z firmą ze Szwecji oraz Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) zakasali rękawy i stworzyli przenośny budynek dla pozbawionych swojego miejsca. Swoje dzieło zatytułowali Better Shelter i teraz mogą się pochwalić kolejnym sukcesem. Mobilny domek, który można złożyć w parę godzin bez pomocy dodatkowych narzędzi, podczas konkursu Beazley Design of the Year 2017 pozostawił konkurencję daleko w tyle. Impreza organizowana wspólnie z londyńskim Design Museum ekipie projektantów przyniosła nagrodę główną oraz pierwsze miejsce w kategorii Architektura.

Better Shelter widok
Fotografia: YouTube.com/Better Shelter

By żyło się lepiej

Na stronie Beazley.com w uzasadnieniu wyboru zwycięzcy można przeczytać, że Better Shelter służy poprawie jakości życia osób przesiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych. To prowizoryczne i tymczasowe schronienie poprzez innowacyjne metody ma na celu stworzenie bardziej godnego domu z dala od [właściwego] domu dla milionów pokrzywdzonych na całym świecie.

Na zwycięski projekt złożył się nie tylko design, ale również bezpieczna produkcja jego elementów oraz łatwa dystrybucja, co czyni go istotnym, a nawet optymistycznym. To pokazuje siłę projektowania w reakcji na warunki w których przyszło nam żyć i możliwości ich przekształcania. [Ten budynek] jest innowacyjny i humanitarny jednocześnie - oceniła funkcjonalność i estetykę mobilnego schronu dr Jana Scholze, kurator Współczesnego Designu na Uniwersytecie w Kingston.

Jedną z wielu zalet tej instant-budki jest czas potrzebny do postawienia całej konstrukcji. Cztery osoby są w stanie wznieść dom złożonych z metalowego rusztowania i plastikowych ścian w prawie cztery godziny. Wnętrze schronu spokojnie pomieści pięcioosobową rodzinę. Pomieszczenie wyposażone jest standardowo w takie udogodnienia jak okna, wentylację, zamek dla zapewnienia prywatności, a nawet panel słoneczny zapewniający elektryczność.

Idea przyświecająca projektowi Better Shelter została po raz pierwszy zademonstrowana w 2013 roku i od tamtego czasu kilkadziesiąt tysięcy takich konstrukcji zostało rozesłanych po świecie, głównie Azji, Europie, Afryce i Bliskim Wschodzie.

Better Shelter wnętrze
Fotografia: YouTube.com/Better Shelter
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów