Holandia w Polsce. W końcu wykorzystujemy nasze możliwości w urbanistyce

Redakcja 09.12.2016
Projekt domów biura apa IBEA
Fotografia: apaibea.pl

Czy to łódź, czy to bar? Nie, to dom!

Polskę pochłania pasteloza, przesada i chaos architektoniczny. Krajobraz polskich miast, poza starówkami, nie zachwyca. Wiele jest miejsc z potencjałem, na które urzędnicy nie mają pomysłów. Dopiero ostatnio coś się zmienia - małymi kroczkami, widać to na małych placach i skwerach. Dotychczas największym architektonicznym sukcesem w Polsce jest Filharmonia w Szczecinie, doceniana poza granicami naszego kraju. A wystarczy wyjechać na zachód - niedaleko, aby zobaczyć, że miasto może być minimalistyczne, eleganckie i po prostu ładne. A przede wszystkim funkcjonalne.

Na szczęście idziemy do przodu. Widać chęć zmian, czuć zdenerwowanie brzydotą. I powstają takie projekty, jak osiedle budynków mieszkalnych zacumowanych na wodzie, które już wkrótce zobaczymy na odnodze Kanału Żerańskiego w Porcie Królewskim w Warszawie. To będzie coś, co spodoba się wszystkim tym, którzy do tej pory zachwycali się wykorzystaniem kanałów w holenderskich miastach i z pewnością ekscytująca odmiana od mieszkania w kilkupiętrowym apartamentowcu. Pierwsze dziesięć domów projektu biura apa IBEA powstanie już pierwszej połowie 2017 roku. 

Ekologia, ekonomia, wygoda, widok

Każdy dom będzie stał na platformie pływającej sQUAre, która będzie miała wymiary 6 na 12 metrów. Jak przekonuje pani Aleksandra Machowska z apa IBEA, platformy zapewnią sztywną, solidną, niewymagającą konserwacji i odporną na lód konstrukcję, która będzie miała odpowiednią nośność i stateczność. Sam dom będzie wykonany w samonośnym systemie zabudowy opartym na spienionym polistyrenie - czyli na technologi M-3 system. Choć domy będą nietypowe, wykończone będą tynkiem i blachą. Dodatkowo każdy pływający budynek będzie niskoenergetyczny. 

apa IBEA gwarantuje, że wodne domy w Porcie Królewskim będą mogły być swobodnie modyfikowane. Właściciel będzie mógł swoją nieruchomość powiększyć i zmienić jej wyposażenie. Jednak każdy potencjalny kupiec może mieć pewność, że materiały wykorzystane przy budowie będą wysokiej klasy, a nad jakością całości będzie czuwał…Polski Rejestr Statków! Jak przekonuje Aleksandra Machowska, to propozycja dla osób, które cenią sobie wygodę i kontakt z naturą. Pływający dom może być mieszkaniem całorocznym, apartamentem hotelowym, biurem, a nawet restauracją. 

Co ciekawe, przez to, że budynki będą zacumowane w kanale żerańskim - cena gruntu pod budynek wyniesie 0 złotych. Problem odprowadzania nieczystości również jest dokładnie przemyślany i sprytnie rozwiązany. Każdy dom będzie zaopatrzony w odpowiedni zbiornik. Za projekt odpowiadają polscy architekci - Beata Kiełmińska, Aleksandra Machowska i Aleksander Karaś. Deweloperem i zarządcą nowo powstałych budynków, będzie spółka 2FLOAT.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów