Nudzisz się w domu? Zagraj w tysiąca. To bardzo prosta gra karciana!

Julita Buczek 02.04.2020 AKTUALIZACJA: 07.04.2020
gra w karty tysiąc
Fotografia: Shutterstock

Sprawdź zasady gry w Tysiąca. Dowiedz się, jak poprawnie grać w tę prostą grę karcianą i spędź miło czas.

Gra w Tysiąca to jedna z bardziej popularnych gier karcianych. Znana jest w takich krajach jak: Rosja, Białoruś, Ukraina czy Litwa. Tysiąc jest grą przewidzianą dla dwóch lub trzech osób. Liczy się w niej taktyka oraz umiejętność zapamiętywania w trakcie trwania rozgrywki. W Tysiąca gra się małą talią, która składa się z 24 kart (od asa do dziewiątki).

Gra w tysiąca - zasady gry

W grze chodzi o to, aby jak najszybciej zdobyć tysiąc punktów. Punkty można zdobywać dzięki meldunkom oraz zbieranie lew, a wszystko to zgodnie z punktacją.

Grę wykonuje się talią złożoną z 24 kart. Na samym początku jeden z graczy rozdaje karty, liczba kart poszczególnym graczom zależy od liczby uczestników gry. Następnie każdy z graczy podnosi swoje karty, aby inni nie mogli ich zobaczyć. W kolejnej partii karty rozdaje gracz siedzący na lewo od rozdającego w poprzedniej turze. Rozdający musi również zaproponować przełożenie talii graczowi siedzącemu po jego prawej stronie. Podczas rozdawania kart rozdający musi odłożyć 3 karty na musik. Rozdający może wybrać sam te karty.

Licytacja polega na wyłonieniu grającego, który weźmie musik i rozpocznie partię. Osoba, która wygra licytację, będzie zobowiązana do zdobycia tylu punktów, ile zadeklaruje. W innym wypadku zostaną jej one odpisane od wyniku. To właśnie dlatego tak ważne jest oszacowanie, ile uda się wygrać.

Licytacja zaczyna się od gracza siedzącego po lewej stronie od rozdającego słowem "sto". Musi zalicytować sto punktów. Kolejny gracz może spasować lub przebić mówiąc np. "sto dziesięć", lub zablokować graczy mówiąc jeszcze wyższą stawkę. Bardzo często przebija się o 10 oczek, jednak samemu można ustalić tę liczbę. Zawsze operuje się wielokrotnościami liczby 10. Następni gracze mogą pasować lub podbijać w zależności od tego, co znajduje się w ich kartach.

Po każdej licytacji gracz, który wygrał, odsłania musik. Grający dokłada karty z musika do swoich i odrzuca dwie karty zbędne. To właśnie dzięki temu każdy z graczy ma po 8 kart w dłoni.

Meldunek w grze w tysiąca

Meldunek to król oraz dama w jednym kolorze. Jeśli któryś z graczy ma taką parę, wtedy rozpoczyna lewę i musi położyć damę na stół i powiedzieć: „Melduję X”, gdzie "X" jest wartością meldunki.

  • pik (wino) 40,
  • trefl (żołądź) 60,
  • karo (dzwonek) 80,
  • kier (czerwień) 100.

Gra rozpoczyna się poprzez wyłożenie dowolnej karty na stół. Kolejni gracze dorzucają inne swoje karty. Obowiązuje tu zasada:

  1. Dorzucanie do koloru – obowiązuje kolor pierwszej karty.
  2. Przebijanie – dorzucanie karty wyższej niż leżąca na stole (dotyczy również atutu).

Gra jest skończona, kiedy któryś z graczy osiągnie lub przekroczy 1000 punktów. Najczęściej ustala się to, jeśli 1000 przekroczy inna osoba niż tak, która wygrała licytację.

Lubicie grać w karty?

Zobacz także: Makao to bardzo prosta gra karciana. Poznaj jej zasady!

Quiz o gwiazdozbiorach
Rozwiąż quiz

Jak dobrze znasz gwiazdozbiory?

Quiz o gwiazdozbiorach

1. Czy gwiazdozbiory określa Międzynarodowa Unia Astronomiczna?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów