Dzień Mężczyzny - historia święta. Kiedy obchodzimy Dzień Mężczyzny?

Katarzyna Leszczyńska 22.01.2020 AKTUALIZACJA: 27.01.2020
Przystojny mężczyzna w garniturze na tle wielkiego miast
Fotografia: Shutterstock

Dzień Mężczyzny to dość młode święto. Jaka jest jego historia i kiedy obchodzimy Dzień Mężczyzny? Odpowiadamy na pytania i podpowiadamy, co kupić bliskim panom.

Dzień Mężczyzny to święto, które w Polsce obchodzimy stosunkowo od niedawna. Wszystko dlatego, że w naszym kraju wciąż najpopularniejszy jest Dzień Chłopaka, który celebrujemy we wrześniu. Skąd tak naprawdę w ogóle wziął się Dzień Mężczyzn, jaka jest historia tego święta i, co najważniejsze, kiedy dokładnie je obchodzimy? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania, jednocześnie podpowiadając wam drogie panie, czym warto w taki dzień obdarować swoich ukochanych.

Zobacz także: Jaki prezent dla niego wybrać? Zebraliśmy dla was kilka propozycji!

Dzień Mężczyzny – historia święta

Dzień Mężczyzny to święto dość młode, które od niedawna obchodzimy na całym świecie. Zostało zapoczątkowane 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego pomysłodawczynią była Ingeborg Breines, dyrektorka programu „Kobiety i Kultura Pokoju”, która przemawiała w imieniu UNESCO. Zaproponowała Międzynarodowy Dzień Mężczyzny, który miał stać się symbolem równowagi obu płci, zważywszy na Dzień Kobiet, który obchodzimy 8 marca.

W Polsce Dzień Mężczyzny obchodzimy natomiast dwa dni po Dniu Kobiet, mianowicie 10 marca. Stąd ta data? Jest ona związana ze świętem w polskim Kościele katolickim. Wówczas właśnie wspominamy we wspólnocie katolickiej 40 Świętych Męczenników z Sebasty, czyli rzymskich legionistów, którzy zostali skazani na śmierć za odmowę wyrzeczenia się wiary chrześcijańskiej w 320 roku.

Zobacz także: Walentynki – dzień celebrowania miłości. Jak obchodzić to święto?

Kiedy jest Dzień Mężczyzny, a kiedy jest Dzień Chłopaka?

Międzynarodowy Dzień Mężczyzny na świecie obchodzony jest oficjalnie 19 listopada, w związku z datą zapoczątkowania tego święta. Właśnie wtedy świętują panowie z takich krajów jak: Australia, Chińska Republika Ludowa, Ghana, Holandia, Indie, Irlandia, Jamajka, Kanada, Malta, Mołdawia, Republika Południowej Afryki, Singapur, Stany Zjednoczone, Tobago i Trynidad, Węgry, Wielka Brytania oraz Włochy.

W Polsce, jak już wspomniałam, Święto Mężczyzn obchodzimy 10 marca, na dwa dni po Międzynarodowym Dniu Kobiet. Nadal jednak popularniejszym dniem, kiedy świętują Polacy płci męskiej, jest Dzień Chłopaka. Jest to święto obchodzone co roku 30 września. Wtedy też w szkołach obchodzone są imprezy na cześć młodych chłopców.

O tym drugim święcie niestety wiadomo niewiele. Jest to jednak data głęboko wpisana w historię naszego kraju, właśnie jako dzień, w którym świętują mężczyźni. W sieci można spotkać podobną genezę Dnia Chłopaka do Dnia Mężczyzny, jednak są to błędne informacje, ze względu na to, że w rzeczywistości są to dwa różne święta. I właśnie te dwa święta od pewnego czasu obchodzimy w Polsce. Warto się zatem po prostu umówić z ukochanym, kiedy tak naprawdę zamierzacie obchodzić ten wyjątkowy dzień.

Zobacz także: 18 najlepszych filmów na Dzień Kobiet dla kobiet i nie tylko

Dzień Mężczyzny – prezenty

Dzień Mężczyzny to święto, podczas którego możemy obdarować każdego mężczyznę, którego znamy. Nie musi być to tylko nasz ukochany. Z pewnością z podarunku ucieszy się także nasz tata, brat, a nawet bliski przyjaciel. Ten miły, symboliczny prezent, może sprawić naprawdę dużo radości. Co warto wybrać dla bliskiego mężczyzny?

Z okazji Dnia Chłopaka zazwyczaj przyjęło się, że dajemy zabawne podarunki. W przypadku Dnia Mężczyzny sprawa wygląda już zupełnie inaczej. W związku z tym, że w Dniu Kobiet panowie obdarowują nas prezentami, kwiatami i słodkościami, w Dniu Mężczyzn my powinnyśmy zachować się poważnie i podarować im coś wyjątkowego.

Nie oznacza to jednak, że również nie możemy pokazać naszego poczucia humoru. Jeżeli oboje lubicie śmieszne gadżety, śmiało możesz zdecydować się na kubek z zabawnym napisem lub skarpetki z kolekcji z jego ulubionego filmu lub serialu. Istnieją też różne gadżety z klubów sportowych, jeśli wiesz zatem, jaka drużyna piłkarska jest jego ulubioną, z takiego prezentu na pewno się ucieszy.

Jeżeli chcesz natomiast pójść w coś bardziej klasycznego, dobrym wyjściem dla każdego mężczyzny jest skórzany pasek, elegancki krawat lub stylowy zegarek. Możesz też postawić na elegancki długopis lub bilety na koncert jego ulubionej kapeli. W związku z tak wyjątkową okazją niektóre z nas są nawet w stanie poświęcić się i pójść na mecz! W końcu dla ukochanego wszystko. Na szczęście to ty możesz zdecydować, na ile jesteś w stanie się poświęcić.

Dla taty lub brata zawsze możesz wybrać kosz pełen drobnych upominków. Możesz dołożyć do niego ulubione smakołyki, alkohol oraz kosmetyki. Pięknie opakowany zrobi wrażenie. Nie oszukujmy się, bilet na mecz też jest dobrym pomysłem również w tym przypadku. 

Zobacz także: Walentynki idealne? TOP 5 przepisów na romantyczną kolację

Uważasz, że o facetach wiesz wszystko? W takim razie koniecznie weź udział w naszym quizie. Ostrzegamy pytania nie są takie proste jak mogłoby się wydawać.

Młody mężczyzna ubrany jest w czarny golf. Nosi także okulary.
Rozwiąż quiz

Jak dobrze znasz mężczyzn? Tylko co 5 osoba zdobywa komplet punktów

Młody mężczyzna ubrany jest w czarny golf. Nosi także okulary.

1. Ile waży przeciętny mężczyzna w Polsce?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów