Dynia na Halloween. Stwórz upiorny lampion w kilku prostych krokach

Magdalena Barszczak 16.10.2018
dynia na Halloween
Fotografia: Shutterstock

To jedna z ciekawszych jesiennych dekoracji. Nie wyobrażamy sobie bez niej Halloween. Sprawdź, jak wyciąć dynię na Halloween. To nie takie trudne!

Pomarańczowa, pękata, z wydrążonymi oczami i ustami. Jeśli obchodzicie Halloween, zapewne nie wyobrażacie sobie bez niej zabawy. Dynia na Halloween to jeden z najbardziej popularnych motywów obok strojów na Halloween. Położona na parapecie jako lampion stanowi jedną z ciekawszych jesiennych dekoracji. Nie każdy jednak wie, jak wyciąć taką dynię. Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne.

Dynia na Halloween w Polsce i Europie

Polacy poznali Halloween ze wszystkimi jego atrybutami stosunkowo późno, bo w latach 90. Dopiero wtedy amerykańskie zwyczaje przywędrowały nad Wisłę. Halloween obchodzone jest u nas, tak samo jak na świecie, w wigilię Wszystkich Świętych, czyli w przeddzień 1 listopada. W 2018 roku Halloween wypada w środę.

Zarówno w Europie, jak i w Polsce jednym z najpopularniejszych motywów tego święta, obok przebieranek za postaci z horrorów, jest dynia. To coraz częstszy widok również w naszym kraju. W okresie Halloween ozdabia witryny sklepowe, knajpki i okna w prywatnych mieszkaniach. 

Zwyczaj wycinania dyń na Halloween rozpoczął się w Irlandii i Szkocji. Celtowie wierzyli w pomost pomiędzy światem umarłych a żywych, który łatwo było przekroczyć właśnie 31 października. Ludzie sądzili, że w lampiony wycinane z dyń na Halloween odstraszą istoty z zaświatów

Halloweenową dynię, czyli Jack-o-’lantern (ang.) stawiało się na gankach i parapetach. Tę tradycję kontynuuje się po dziś dzień i jest ona coraz popularniejsza w Polsce.

Dynia na Halloween: wzory. Którą wybrać?

Wydrążona dynia, podświetlona od środka, to jedna z ciekawszych jesiennych dekoracji. Jeśli obchodzisz Halloween, z pewnością spodoba ci się ona jako wystrój mieszkania. 

Propozycji jest wiele. Wbrew pozorom nie musimy wycinać tylko strasznych i mrocznych postaci. Twarz z upiornymi, trójkątnymi oczami i ustami wykrzywionymi w złowrogim uśmiechu jest co prawda najbardziej charakterystycznym motywem halloweenowym, ale to tylko jedna z wielu możliwości. Pomysłów może być tyle samo, ile ich autorów. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Dynia na Halloween - wzory i kształty:

 • nietoperz z rozpostartymi skrzydłami
 • najeżony kot
 • puchata sowa
 • trupia czaszka
 • duchy
 • skorpiony
 • motywy filmowe, np. "Gwiezdne Wojny"
 • wszelkiego rodzaju napisy

Jeśli chcesz zrobić lampion z dyni, warto poznać kilka zasad, jakimi powinniśmy się kierować przy jej kupnie. Wybierajmy te ładniejsze okazy, ze zdrową skórką. Dynia nie może mieć też zbyt grubej skórki, ponieważ będzie ona blokować światło świecy. Pamiętajmy też, żeby dno było szerokie i stabilne. Dzięki temu nie będzie się kołysać na boki.

Jak wyciąć dynię na Halloween?

Jak zrobić dynię na Halloween? Potrzebne ci będą:

 • duży nóż i ostry nożyk,
 • duża łyżka do wydrążenia dyni,
 • marker,
 • świeca.

Jeśli już zaopatrzyłeś się w powyższe narzędzia, wystarczy kilka prostych kroków. 

 1. Odkrój wierzch dyni,
 2. Pozbądź się miąższu i wydrąż dynię,
 3. Z przodu dyni narysuj markerem kształty, które będziesz wycinać, np. oczy i usta,
 4. Pamiętaj, żeby w miejscu, gdzie powstaje "twarz" grubość dyni nie była większa niż 2-3 cm,
 5. Ostrym nożykiem wytnij narysowane wzory
 6. Do środka dyni włóż świeczkę (uważaj, żeby nie przypalała dyni)

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Dynia na Halloween - zdjęcia

Dynia na Halloween może mieć wiele twarzy. Wybraliśmy najciekawsze!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów