Drzewo genealogiczne. Jak je zrobić i gdzie szukać informacji

Lucyna Juchiewicz 28.07.2020
drzewo genealogiczne
Fotografia: Shutterstock

Drzewo genealogiczne to nie tylko lekcja historii naszej rodziny. Jego tworzenie to doskonała okazja do wysłuchania fascynujących opowieści naszych babć i dziadków. Jak zrobić takie drzewo i jakie zamieścić w nim informacje? Sprawdź!

Jak zrobić własne drzewo genealogiczne, czyli podróż w czasie

Tworzenie własnego drzewa genealogicznego to przede wszystkim doskonała okazja do tego, by porozmawiać ze starszymi członkami rodziny. Nawet jeśli nie będą pamiętać dokładnych dat (które przecież można sprawdzić później w dokumentach), z pewnością usłyszymy wiele ciekawych historii na temat swoich przodków. Taka podróż w czasie nie tylko pozwala na lepsze poznanie swoich korzeni, ale również zacieśnia więzy między pokoleniami.

Jak zrobić drzewo genealogiczne na podstawie dokumentów?

Własne drzewo genealogiczne warto stworzyć na podstawie dokumentów. Wiele nich z pewnością znaleźć można w przepastnych szufladach rodziców czy dziadków. Takie dokumenty są jednocześnie świetną lekcją historii, zwłaszcza jeśli natrafimy na pisma sporządzone w czasie wojny czy okupacji. W takim przypadku czeka nas fascynująca praca związana nie tylko z tłumaczeniem, ale również z rozszyfrowaniem odręcznego pisma. Gdzie jeszcze można szukać dokumentów, które pomogą nam stworzyć drzewo genealogiczne? Dobrym źródłem informacji będą tu:

  • Księgi parafialne,
  • Archiwa urzędów stanu cywilnego,
  • Archiwa urzędów gmin,
  • Archiwum Państwowe,
  • Kroniki,
  • Spisy ewidencji ludności,
  • Pomniki,
  • Nagrobki.

Zobacz także: 5 najfajniejszych prezentów na Dzień Mamy. Oto nasze pomysły! 

Drzewo genealogiczne a informacje w sieci

Poszukując informacji, które posłużą nam do stworzenia własnego drzewa genealogicznego, warto również skorzystać z informacji, jakie można znaleźć w sieci. Znajdziemy tu wyszukiwarki obejmujące miliony dokumentów (w tym aktów metrykalnych). Zaznaczmy przy tym, że chodzi tu o dokumenty starsze niż 100 lat. Możliwość znalezienia w sieci informacji na temat swoich przodków może się okazać fascynującą przygodą, zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci.

Jakie informacje umieścić na drzewie genealogicznym?

Zwykle na drzewie genealogicznym zamieszczamy takie dane jak imię i nazwisko członka rodziny oraz datę jego urodzenia i śmierci. Takie informacje są wystarczające, a ich większa ilość zaburzyłaby czytelność. Podczas tworzenia własnego drzewa genealogicznego najczęściej zdobywamy jednak wiele interesujących danych na temat swoich przodków, ich zawodów, miejsca zamieszkania czy też osobistych historii. Szkoda byłoby puścić je w niepamięć, dlatego świetnym pomysłem jest stworzenie książki, w której uwiecznimy wszystkie te ciekawostki.

Zobacz także: W jakim mieście powinieneś mieszkać?

Korzenie i gałęzie, czyli jaką formę nadać swojemu drzewu genealogicznemu

Zanim przystąpimy do rysowania swojego drzewa genealogicznego, warto stworzyć projekt na brudno. Na początku trudno jest określić, ilu członków rodziny będzie się w nim znajdowało i jak rozplanować całość. Drzewo genealogiczne tworzy się najczęściej w taki sposób, że w korzeniach umieszczamy imiona i nazwiska swoich przodków, natomiast na samym szczycie konaru zapisujemy najmłodszych członków rodziny. Najpiękniej i najbardziej interesująco prezentują się drzewa genealogiczne zawierające zdjęcia. Nie zamieszczamy tu oczywiście oryginałów, by ich nie zniszczyć.

Cyfrowe drzewo genealogiczne

Każdy, kto choć raz próbował stworzyć swoje drzewo genealogiczne na kartce (a przy tym ma dużą rodzinę) wie, że jest to dość karkołomne zajęcie i zwykle zaczyna nam w końcu brakować miejsca. Dlatego też doskonałym pomysłem jest skorzystanie z serwisów internetowych, które oferują gotowe szablony. Można je dowolnie zmieniać w każdej chwili, bez uszczerbku na ich czytelności. Niektóre z takich serwisów działają na zasadzie sieci społecznościowej i członkowie rodziny mający dostęp do danego drzewa mogą nad nim pracować równocześnie. Wszystkim jednak, który wolą bardziej tradycyjne formy drzewa genealogicznego, polecamy wybrać do tego celu kartkę brystolu w formacie A2 lub A3. Na takiej dużej kartce zmieszczą się nie tylko podstawowe informacje na temat członków naszej rodziny, ale również skany ich zdjęć, co znacznie uatrakcyjni nasze drzewo genealogiczne. Jeśli brakuje nam jakichś fotografii, możemy pozostawić puste miejsca lub też poprosić dzieci, by narysowały swoich przodków tak, jak ich sobie wyobrażają. Po połączeniu liniami członków rodziny warto wykończyć nasze drzewo genealogiczne, dorysowując pień, korzenie i gałęzie.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów