Jak odkamienić pralkę? Mamy kilka domowych sposobów!

Julita Buczek 29.05.2020
jak odkamienić pralkę
Fotografia: Shutterstock

Jeśli nie wiesz jak odkamienić pralkę, koniecznie zapoznaj się z domowymi sposobami na odkamienienie pralki.

Pralka to jedno z najczęściej używanych sprzętów domowych. Jednak bardzo często zapominamy o konieczności jej czyszczenia. We wnętrzu pralki odkłada się kamień, który może negatywnie wpływać na funkcjonowanie tego sprzętu. Niewyczyszczony bęben zaczyna z czasem wydzielać odór, który może przenosić się na prane w niej ubrania. Jeśli chcemy uniknąć odkładania się kamienia oraz nieprzyjemnego zapachu, koniecznie powinniśmy czyścić naszą pralkę regularnie. W sklepach znajdziemy bardzo dużo środków do czyszczenia pralki. Niektóre są chemiczne inne naturalne, dzięki ogromnemu wyborowi będziemy mogli wybrać środek dostosowany do naszych preferencji. Ekologiczne środki do odkamieniania to przede wszystkim ocet, kwasek cytrynowy, a także soda oczyszczona.

Zobacz także: Jaka myjka do okien? Wybieramy najlepszą!

Pralkę warto czyścić regularnie, dzięki temu nie trzeba będzie sięgać po bardziej wymagającą chemię. Przy pomocy mieszanki octu oraz sody oczyszczonej warto wyszorować wszystkie części pralki (filtr, podajnik na proszek, podajnik na płyn).

Jak odkamienić pralkę - domowe sposoby

Ocet z dodatkiem kwasku cytrynowego

  • Jedną z najskuteczniejszych metod domowego odkamieniania pralki bębna jest wlanie do bębna około 3 litrów zwykłego octu i dodanie do niego 2 pełnych opakowań kwasku cytrynowego. Następnie należy włączyć urządzenie na najwyższej temperaturze.

Soda oczyszczona

  • Innym, ale również bardzo skutecznym sposobem na oczyszczenie pralki jest soda oczyszczona. Polega na wsypaniu do dozownika na proszek sody oczyszczonej. Po tym należy nastawić pralkę na pełen cykl prania w najwyższej temperaturze.

Chemiczne środki do czyszczenia pralki

  • Jeśli twojej pralki nie da się wyczyścić domowymi sposobami, możecie sięgnąć po te ze sklepu. Dostępne są w formie proszków, żeli, a także płynów. Ich działanie jest natychmiastowe i nawet jednorazowa aplikacja pozwoli usunąć bród. Warto również mieć na uwadze to, że środki chemiczne należy dokładnie wypłukać. Po zastosowaniu środków chemicznych do pralki należy nastawić pralkę na 2 lub nawet 3 cykle prania, tak aby usunąć chemiczne środki.

Zobacz także: Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki. Będziecie zaskoczeni efektem!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów