Kaszel nie pozwala ci spać? Koniecznie sprawdź domowe sposoby na tę dolegliwość

Sylwia Bagińska 27.06.2018
Domowe sposoby na kaszel
Fotografia: shutterstock

Każdy rodzaj kaszlu - zarówno mokry jak i suchy jest dokuczliwą reakcją obronną organizmu. Pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości można w domowym zaciszu. Koniecznie sprawdź, jakie są domowe sposoby na kaszel.

Na rynku farmaceutycznym jest wiele preparatów na kaszel, które są sprzedawane bez recepty. Jednak jest wiele domowych sposobów na kaszel, które ułatwią odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, a także złagodzą ataki kaszlu. Można je stosować za równo przy kaszlu suchym jak i mokrym.

Zobacz także: Domowe sposoby na grypę. Jak leczyć grypę, zanim odwiedzisz specjalistę?

Domowe sposoby na kaszel - syropy

Jednym z domowych sposobów na uporczywy kaszel jest spożywanie syropów, które łagodzą napady i ułatwiają odkrztuszanie. Dodatkowo dobrze wpływają na układ odpornościowy.

Polecane syropy na kaszel:

  • syrop z cebuli

O syropie z cebuli mówi się, że to idealne lekarstwo nie tylko na kaszel, ale także na przeziębienie. Działa bakteriobójczo, oczyszcza górne drogi oddechowe, udrażnia nos, a także łagodzi ból gardła. Szczególnie polecany jest na kaszel suchy. Mogą go spożywać kobiety w ciąży oraz dzieci.

  • syrop z buraków

Syrop z buraków ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, oczyszcza także drogi oddechowe. Mogą go pić kobiety w ciąży i dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia. 

  • syrop z czosnku

Syrop z czosnku mimo iż nie jest smaczny, to warto go pić. Czosnek jest źródłem wielu cennych składników odżywczych, między innymi: potasu, żelaza, selenu, magnezu, a także witaminy A, C, niacyny, tiaminy i ryboflawiny. Czosnek ma dodatkowo działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, skutecznie zwalczy też infekcje wirusowe. Syrop z czosnku należy pić przed snem.

  • syrop z nasion kopru włoskiego

syrop z nasion kopru włoskiego od lat polecany jest przy uporczywym kaszlu. Dodatkowo pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci.

Domowe sposoby na kaszel - inhalacje

Inhalacje są skutecznym, domowym sposobem na kaszel ze względu na to, że rozrzedzają zalegającą wydzielinę i ułatwiają oddychanie. Inhalacje to także domowy sposób za zatkane zatoki oraz na leczenie przeziębienia w domowym zaciszu.

Do miski wlej 2 litry gorącej wody i dodaj olejki eteryczne lub zioła. Na głowę nałóż ręcznik i pochyl się nad parującą wodą. Pamiętaj, że w trakcie inhalacji oczy powinny być zamknięte. Uważaj, także, aby twarzą nie zbliżyć się zbyt blisko do wody - może to grozić oparzeniem wrzątkiem.

Polecane olejki eteryczne:

  • lawendowy,
  • eukaliptusowy,
  • z mięty pieprzowej,
  • kamforowy,
  • majerankowy.

Polecane zioła:

Domowe sposoby na kaszel - bańki

Bańki to domowy sposób na kaszel, które stosowały jeszcze nasze prababcie. Bańki przede wszystkim wspomagają układ immunologiczny, który w następstwie łatwiej sobie radzi z różnymi infekcjami. Bańki powinny być stawiane na plecach, jednak nie można ich stawiać na kręgosłupie oraz na na dolnej części pleców, na której znajdują się nerki.

Domowe sposoby na kaszel - maści rozgrzewająca

Kolejną metodą, która umożliwia walkę z uporczywym kaszel jest smarowanie klatki piersiowej oraz pleców maścią rozgrzewającą. Te preparaty farmakologiczne w swoim składzie posiadają olejki oraz wyciągi z ziół - działają więc analogicznie jak inhalacje.

Po zaaplikowaniu maści rozgrzewającym należy ją następnie wklepać.

Domowe sposoby na kaszel - odpowiednie (nawilżone) powietrze

Napady kaszlu często wywołuje zbyt suche i ciepłe powietrze. W przypadku pojawienia się kaszlu należy odpowiednio zadbać o otoczenie. Pomieszczenia muszą być stale nawilżane. Można do tego kupić odpowiednie urządzenie (nawilżacz powietrza) lub zainwestować w akwarium i roślinność w mieszkaniu.

W niektórych przypadkach - domowe sposoby na kaszel nie dają pożądanych efektów. Kiedy kaszel utrzymuje się dłużej niż 3 dni, lub towarzyszą mu inne objawy, np. podwyższona temperatura ciała należy zgłosić się do lekarza. Kaszel może być objawem wielu chorób, np. zapalenia płuc, w którym konieczne jest podawanie antybiotyków.

Zobacz także: Leczenie rozwolnienia w domu - sprawdź domowe sposoby na biegunkę

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zobacz także: Produkty, które wpływają na wygląd naszej cery

Autor: Sylwia Bagińska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów