Jak zrobić łóżko z palet? Prosta instrukcja krok po kroku!

Julita Buczek 07.04.2020 AKTUALIZACJA: 07.04.2020
łóżko z palet
Fotografia: Shutterstock

Łóżko z palet to bardzo ciekawy i elegancki element wystroju mieszkania. Jeśli mamy chwilę wolnego czasu wykonajmy ten dodatek sami, sprawi nam to bardzo dużo przyjemności i wyzwoli pokłady kreatywności.

Meble z palet zaczęły być modne już kilka lat temu, jednak obecnie modne są dalej. Meble wykonywane z palet mają bardzo dużo zalet. Charakteryzują się trwałością, a także bardzo prostym dopasowaniem do pomieszczenia, w którym się znajdują. Samodzielny montaż nawet laikom nie sprawi kłopotu. Wystarczy, że przed rozpoczęciem pracy, zapoznasz się z kilkoma sugestiami, które z pewnością okażą się bardzo pomocne.

Łóżko z palet - krok po kroku

Jeśli chcecie wykonać łóżko z palet, powinniście na samym początku pokierować się, z jakiego materiału ma zostać ono stworzone. Łóżko z palet najczęściej wykonuje się z europalet. Ich wymiary to 120 centymetrów długości oraz 80 centymetrów szerokości. Wysokość to maksymalnie 14,5 centymetra. Tego typu palety są grube i wytrzymałe. Wiąże się to jednak z odpowiednim ciężarem. Jedna paleta waży 25 kilogramów.

Kiedy już wybierzemy interesujące palety, musimy wiedzieć ile sztuk tego typu palet nam potrzeba. Jeśli chcemy, aby łóżko było bliżej ziemi, wystarczy tylko jedna warstwa podestu oraz podwójny materac. Jeśli chcemy spać nieco wyżej, warto zaopatrzyć się w podwójny, potrójny podest i jeden lub dwa materace.

Tego typu palety można kupić w skupie europalet przez internet. Jeden element będzie kosztować od 15 do nawet 50 złotych (cena uzależniona jest od stanu oraz gatunku palet).

Jeśli będziemy budować łóżko z palet z drugiej ręki, warto zaopatrzyć się w szlifierkę oscylacyjną oraz dużą ilość papieru ściernego. Przyda nam się również masa przeciwpyłowa oraz okulary ochronne. Drewno należy zabezpieczyć odpowiednim środkiem. Farba akrylowa lub olej do drewna sprawdzą się najlepiej. Pamiętajmy o pędzlach, wałkach, które również się przydadzą.

Czyszczenie drewna najlepiej wykonywać na dworze, ze względu na unoszące się pyły. Najlepiej wybrać papier ścierny z granulacją 60 lub 80. Po pierwszym szlifowaniu drewno warto przetrzeć gąbką namoczoną w wodzie. Dzięki temu włókna będą trzymać się razem i nie uniosą się, kiedy będzie szlifować dalej.

Kiedy już wykonaliśmy wszystkie powyższe kroki, należy zabrać się za połączenie ze sobą palet. Jednym z najbardziej popularny metod jest łączenie ich przy użyciu metalowych blaszek z drobnymi otworami na wkręty. Otwory robimy przy użyciu wiertarki. Taka metoda sprawi, że łóżko będzie stabilne, a palety odpowiednio połączone.

Kiedy łóżko jest już wyszlifowane i dobrze skręcone, może wziąć się za wykończenie powierzchni. To najprzyjemniejsza część całego procesu. Przed pomalowaniem na wybrany przez nas kolor, należy położyć warstwę gruntującą do drewna, a po jej wyschnięciu farbę akrylową. Warto również w naszym projekcie użyć bejcy w bezbarwnym kolorze. Zabezpieczy farbę przez ścieraniem.

Zainspirujcie się pięknymi aranżacjami!

Podobają wam się meble z palet?

Zobacz także: Lampa solna to stylowy dodatek do każdego mieszkania. Do tego ma zdrowotne właściwości. Sprawdź, do jakich wnętrz pasuje

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów