Jak usunąć żywicę z ubrania? Domowe sposoby

Sylwia Bagińska 03.06.2020
Jak usunąć żywicę z ubrania (plamy z żywicy): domowe sposoby
Fotografia: Shutterstock

Plamy z żywicy to zmora niejednej gospodyni domowej. Koniecznie dowiedz się, jak w szybki i łatwy sposób usunąć żywicę z ubrania.

Piknik, spacer po lesie, praca w ogrodzie, czy budowanie domku na drzewie może skończyć się zabrudzeniem odzieży. Plamy z żywicy nie są łatwe do usunięcia. Nie ma co się dziwić – w końcu ciężko jest się pozbyć się tego tworzywa z rąk, a co dopiero z odzieży. Na szczęście jest wiele domowych skutecznych sposób, które pozowaną na usunięcie żywicy z ubrania. Co najważniejsze, te naturalne metody nie niszą i nie odbarwiają ubrań.

Zobacz także: Pleśń w pralce: poznaj skuteczne sposoby na walkę z nią! 

Jak usunąć żywicę z ubrania: domowe sposoby

Jest kilka domowych sposobów na usunięcie żywicy z ubrania. Do jednego z nich potrzebujesz olejku z drzewa herbacianego i roztworu octu z wodą. Zanim jednak ich użyjesz, musisz upewnić się, czy żywica na twoim ubraniu jest świeża. Jeśli tak to odzież wkładamy do zamrażarki i czekamy aż żywica stwardnieje.

Po tej czynności zdrapujemy z ubrania już twardą substancję. Możesz zrobić to paznokciem lub jakimś ostrym narzędziem. Uważaj jednak wtedy, żeby nie uszkodzić materiału.

Gdy żywica na twoim ubraniu jest już twarda – robimy dokładnie to samo, ale bez wcześniejszego zamrażania tkaniny.

Kolejnym krokiem w usuwaniu żywicy z ubrania jest przygotowanie ściereczki lub innego skrawka materiału, który możemy ubrudzić. Wkładamy je pod miejsce poplamione przez żywicę.

Olejek herbaciany (rozpuszcza on żywicę i nie odbarwia tkaniny) nakładamy wacikiem lub patyczkiem kosmetycznym na plamę. Zrób to bardzo precyzyjnie – inaczej możesz doprowadzić do większego zabrudzenia.

Po kilku minutach usuwamy go za pomocą ręcznika papierowego i to miejsce przecieramy roztworem octu z wodą (zrób go w proporcji 3 do 1). Możesz użyć do tego także spirytusy lub acetonu.

Po tych czynnościach pierzemy ubranie w pralce zgodnie z informacją na metce. Gdy po wyjęciu z ubrania z pralki, plama nadal jest widoczna, musisz powtórzyć cały proces  jeszcze raz.

Usuwanie plamy z żywicy za pomocą masła

Plamy z żywicy można usunąć także za pomocą niewielkiej ilości masła. Na zabrudzenie nałóż odrobinę masła i pozostaw na około 1,5 godziny. Po tym czasie plamę przecieraj wacikiem kosmetycznym nasączonym w roztworze soli i amoniaku. Zrób go w proporcji: jedna łyżka soli na cztery łyżki amoniaku).

Następnie wrzuć ubranie do pralki i upierz je zgodnie z instrukcją na metce.

Zobacz także: Czyste okna bez smug - to możliwe! Koniecznie użyj... gliceryny!

Jaka rasa psa do ciebie pasuje
Rozwiąż quiz

Sprawdź, jaka rasa psa do ciebie pasuje!

Jaka rasa psa do ciebie pasuje

1. Ile czasu spędzasz poza domem?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów