Twoje ulubione buty okazały się odrobinę za ciasne? Zobacz, jak rozciągnąć buty domowym sposobem!

Zuzanna Morska 07.04.2020
Buty
Fotografia: Shutterstock

Pewnie wiele z was spotkało się z sytuacją, kiedy kupiłyście buty i okazało się, że długość jest w porządku, ale są nieco za ciasne pod względem szerokości. Albo odwrotnie - szerokość pasowała, ale buty były o pół rozmiaru za ciasne. Na szczęście istnieją domowe sposoby na to, jak rozciągnąć buty. Oto kilka z nich!

Podstawowa zasada kupowania butów to taka, że lepiej kupić te odrobinę większe niż mniejsze. Po pierwsze materiał może się skurczyć, a po drugie warto pamiętać, że raz zakładamy but na gołą stopę, a drugi raz na rajstopy czy na grubsze skarpety. Na szczęście buty da się rozciągnąć w domu.

Jak rozciągnąć buty? Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału są wykonane. Jeżeli mówimy o butach skórzanych, nie będzie to takie trudne, jak w przypadku butów wykonanych z tworzywa sztucznego. Na szczęście da się rozciągnąć buty jedne i drugie. Jak zrobić to domowym sposobem? Podpowiadamy!

Jak rozciągnąć buty - o czym warto pamiętać

Warto pamiętać o tym, że rozciąganie butów będzie prostsze w przypadku butów skórzanych, ale dużo trudniejsze w przypadku butów z tworzywa sztucznego. Buty skórzane można powiększyć nawet o jeden cały rozmiar, nie mówiąc już o ich szerokości.

Na szczęście także buty ze sztucznego materiału da się bezpiecznie rozciągnąć. Jak rozciągnąć buty w domu? Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów. Uprzedzamy jednak, aby każdy z nich stosować delikatnie - aby nie uszkodzić tworzywa sztucznego, które może zachować się różnie.

1. Wilgotne skarpety

Ta metoda sprawdzi się zarówno w przypadku butów skórzanych, jak i w przypadku butów ze sztucznego materiału. Wystarczy, że namoczysz skarpetkę - ale tak, żeby była wilgotna, a nie żeby ociekała z niej woda. A następnie założysz buty, które chcesz rozciągnąć. Choć w nich i wilgotnych skarpetach przez kilka godzin.

2. Zamrożona woda

Ten sposób sprawdza się głównie w przypadku butów skórzanych. Ale warto też wypróbować go w przypadku butów ze sztucznego materiału. Wystarczy napełnić wodą woreczek, który następnie wkładamy do buta - powinien on go szczelnie wypełnić. Następnie buty wkładamy do zamrażarki - powstający lód powinien rozciągnąć materiał.

3. Spirytus

Wystarczy, że namoczysz wacik spirytusem, a następnie przetrzesz nim wnętrze butów, które chcesz rozciągnąć. Później wypchaj porządnie buty gazetami i zostaw tak na 2-3 dni. Powinny się rozciągnąć.

4. Krem

Jak rozciągnąć buty za pomocą kremu? Najpierw przetestuj odrobinę kremu nawilżającego po wewnętrznej stronie butów - czy nie odbarwi on materiału. Jeżeli nie, wysmaruj całe buty - w środku i na zewnątrz - grubą warstwą kremu nawilżającego. Później załóż grube skarpety i chodź w nich po domu przez kilka godzin.

Jeżeli każdy z powyższych sposobów na rozciąganie butów zawiódł, pozostaje ci jeszcze kilka opcji. Możesz buty zanieść do szewca - w przypadku skórzanych bez problemu ci je rozciągnie. Możesz też w tym celu wykorzystać prawidła - jednak ta metoda wymaga cierpliwości.

Pamiętaj też, że o rozciągnięte buty trzeba odpowiednio zadbać. Jeśli odstawisz je na półkę, wrócą do swojego pierwotnego stanu. Chodź w nich jak najczęściej, aby materiał pozostał rozciągnięty.

Ten projekt robi furorę na świecie. Wszystko dlatego, że na zdjęciach pozują gwiazdy wraz ze swoimi młodszymi wcieleniami!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów