Jak dezynfekować maseczki ochronne wielorazowego użytku?

Julita Buczek 23.04.2020
maski wielorazowe
Fotografia: Shutterstock

Dezynfekowanie masek wielorazowego użytku powinno robić się po każdym powrocie do domu. Jak to poprawnie zrobić? Podpowiadamy!

Na całym świecie panuje pandemia koronawirusa. Wiele państw wprowadziło szereg obostrzeń, które mają na celu zmniejszyć zachorowalność. Od 16 kwietnia 2020 roku w Polsce obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych.

Tego typu maski można wykonać samemu w domu przy pomocy bawełnianego materiału. Dzięki temu będziemy mogli założyć ją kilka razy i dodatkowo zadbać o środowisko. Jak jednak prać maseczkę wielorazową? Dzisiaj podpowiadamy!

Jak prać maskę wielorazową?

Maseczkę wielorazową można uprać w pralce. Wystarczy wybrać odpowiednią temperaturę. Powinna wynosić ona minimum 60 stopni Celsjusza. Po wyjęciu z pralki można ją dodatkowo uprasować. Do tego celu na żelazku należy wybrać 100 stopni Celsjusza. Maseczki wielorazowe powinny być prane oddzielnie. Podczas prania maski w pralce nie może być w środku nic innego.

Maseczki bawełniane, własnej roboty, bez filtra, chronią tylko przed dużymi kroplami, ale zapewniają ochronę przed odruchem dotykania twarzy. Trzeba je prać po każdym użyciu w 60 st. C, a następnie prasować - czytamy na stronie pacjent.gov.pl.

Bawełnianą maskę wielorazową można zdezynfekować w domowym sterylizatorze. Tego typu urządzenie kosztuje około 200 złotych.

Maski ochronne można również dezynfekować, używając w tym celu środka antybakteryjnego, który został wykonany na bazie alkoholu.

Ministerstwo Zdrowia podało również informacje dotyczące masek ochronny. Przeczytajcie wytyczne Ministerstwa Zdrowia.

Ochronne maseczki niemedyczne - produkt przeznaczony dla osób, które nie wykonują zawodów medycznych oraz nie potwierdzono u nich aktywnego zakażenia COVID 19:

  • maseczki mogą być wykonane tkanin bawełnianych, bawełnianych z domieszką elastanu, bawełnianych z lnem, lnianych, poliesterowych 100%; wiskozowych z domieszką poliestru, poliamidowych z poliestrem mogą być wykonane również z fizeliny,
  • materiały, z których wykonane są maseczki, powinny posiadać certyfikat STANDARD 100 OEKO-TEX ®,
  • materiał powinien mieć możliwość prania w temperaturze 60o C,
  • w przypadku materiałów o niskiej gramaturze należy zwielokrotnić liczbę warstw tkaniny,
  • maseczki powinny być wiązane z tyłu na troki lub mieć gumkę umożliwiająca założenie maseczki o uszy,
  • wykonane z materiału minimum 1 klasy palności,
  • w części środkowej zakładki (harmonijka) umożliwiające dopasowanie maseczki do kształtu twarzy – zakrycie nosa, ust i brody,
  • w jednej krawędzi wzmocnienie umożliwiające dopasowanie maseczki do nosa zapewniające szczelność przylegania,
  • rozmiar wyrobu „na płasko” co najmniej 17,5 cm x 9 cm,
  • oznakowanie opakowania zbiorczego zawierające dane producenta.

Dezynfekujecie maseczki po każdym przyjściu do domu?

Zobacz także: Lidl wprowadza do sprzedaży maseczki ochronne. Będą w bardzo atrakcyjnej cenie!

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów