5 prostych sposobów, jak być EKO

Weronika Domoradzka 24.10.2019
5 prostych sposobów, jak być EKO
Fotografia: ---

Ograniczenie używania plastiku, segregacja śmieci czy oszczędzanie energii to tylko kilka spośród podstawowych EKO-zasad. Życie w zgodzie z nimi może uratować Ziemię przed katastrofą. Podpowiadamy, co jeszcze możesz zrobić dla dobra naszej planety!

Ekologiczny styl życia nie powinien być uważany za modę, lecz obowiązek każdego z nas. Działalność człowieka wywołała już ogromne spustoszenie na Ziemi i jeśli temu nie zaradzimy, będzie jeszcze gorzej.

Poziom świadomości na temat ekologii rośnie, ale za tym powinny też iść zmiany naszych codziennych przyzwyczajeń. Nawet najmniejsze czynności mają znaczenie. Poniżej przedstawiamy 5 prostych sposobów na bycie EKO, które powinieneś wdrożyć już dziś.

 Korzystaj z toreb wielorazowego użytku

Foliowa torebka rozkłada się około 400 lat. Zwykle używasz jej tylko raz, a następnie wyrzucasz i sięgasz po nową. Przez to nasza planeta przepełniona jest plastikowymi odpadami, które trafiają m.in. do mórz i oceanów. Według najnowszych badań przedstawionych przez Parlament Europejski, w morzach znajduje się aż 150 ton plastiku, a każdego dnia do oceanów trafia od 4,8 do 12,7 milionów ton odpadów wykonanych z tworzyw sztucznych. Przestań więc korzystać z plastikowych torebek i używaj tych wielorazowych, wykonanych z bawełny. Posłużą ci nawet kilka lat.

 Kupuj ubrania w second-handach

Kupowanie używanej odzieży jest korzystne nie tylko z punktu widzenia ekologii, ale też naszych portfeli. Światowe marki odzieżowe wypuszczają na rynek w ciągu roku miliardy sztuk ubrań. Ich produkcja i transport wywołują ogromne szkody w środowisku naturalnym. Czy wiesz, że wyprodukowanie pary dżinsów kosztuje środowisko blisko 14 tys. litrów wody? To 19 lat dostępu do pitnej wody dla jednej osoby! Właśnie dlatego lepiej dać drugie życie starym spodniom, niż kupić nowe.

 Korzystaj z filtrów do wody

Pij przefiltrowaną wodę z kranu zamiast kupować tę w plastikowych butelkach jednorazowego użytku. Doskonale sprawdzą się produkty Brita, od 50 lat specjalizującej się w filtracji wody. Marka oferuje m.in. dzbanki filtrujące, dzięki którym kupowanie wody butelkowanej nie będzie już konieczne. Wystarczy odkręcić kran, nalać wody, odczekać 2 minuty i otrzymujesz smaczną i czystą wodę do picia, bez konieczności jej przegotowania. Ponadto herbata przygotowana na bazie miękkiej wody ma głębszy smak i aromat, a na jej powierzchni nie zobaczycie nieapetycznego osadu. Jak sam zatem widzisz to udogodnienie jest lepsze dla Ciebie i dla środowiska.

Warto dodać, że filtry Brita chronią też sprzęt AGD przed osadzaniem się kamienia i redukują twardość wody. Tym samym urządzenia zużywają mniej prądu i mniej się niszczą.

Produkty tej marki posiadają certyfikat niemieckiego instytutu jakości TUV i są dopuszczone do kontaktu z żywnością. Już ponad 250 mln ludzi w 66 krajach na 5 kontynentach pije filtrowaną wodę BRITA każdego dnia.

2560x1160-brita-lp-b2c-autumnflight-woman-drinking(1)

 Segreguj śmieci

Przeciętny Polak wytwarza rocznie ponad 300 kg odpadów komunalnych. A w ciągu roku w naszym kraju wytwarza się aż 135 milionów ton śmieci. Wśród nich znajdziemy mnóstwo plastiku, który z racji tego, że bardzo długo się rozkłada, powinien być poddawany recyklingowi. Ale żeby do tego doszło, na początku niezbędna jest segregacja śmieci. Korzystaj z oznakowanych pojemników!

 Oszczędzaj energię

Staraj się zużywać jak najmniejszą ilość wody, wyłączaj światło po opuszczeniu pomieszczenia, wymieniaj żarówki na energooszczędne, nieużywane sprzęty wyłączaj z kontaktu – to tylko kilka spośród wielu podstawowych czynności, które powinny stać się twoim nawykiem. W ten sposób nawet o 1/4 zredukujesz zużycie energii, a poza tym zmniejszysz domowe wydatki.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów