Naukowcy odkryli, dlaczego niektórzy ludzie nie lubią się przytulać

Anna Respondek 23.10.2018
Dwie kobiety w uścisku
Fotografia: Shutterstock

 Wyjaśnienie jest prostsze, niż można przypuszczać.

Większość ludzi potrzebuje nie tylko psychicznego, ale także fizycznego kontaktu z drugim człowiekiem. Poklepywanie, dotknięcie w rękę, przytulenie to normalnie odruchy. Pozwalamy sobie na nie w stosunku do najbliższych ludzi i w stosunku do znajomych. 

Nie wszyscy jednak przepadają za kontaktem fizycznym z "nieznajomymi". Trudność sprawia im nawet okazanie czułości bliskim, a myśl o przytuleniu kogoś sprawia, że dostają gęsiej skórki. Czy należy się tym przejmować? Skąd bierze się taka niechęć do kontaktu z drugim człowiekiem? Naukowcy w końcu odpowiedzieli na to pytanie. 

Dlaczego niektórzy nie lubią się przytulać?

Jak zapewniają specjaliści, nasze podejście do przytulania się może mieć wiele wspólnego z tym, jak nas wychowano i jakie mieliśmy dzieciństwo. Suzanne Degges-White z Uniwersytetu Northern Illinois wyjaśniła, na czym to polega. 

Nasze podejście do zaangażowania w fizyczny kontakt, czy to jest przytulanie, poklepywanie po plecach, czy łapanie się z przyjaciółmi za ręce, często jest związane z doświadczeniami z wczesnego dzieciństwa - powiedziała. 

Jeśli w dzieciństwie w naszych domach okazywano sobie uczucia poprzez dotyk, przytulenie, najprawdopodobniej w dorosłym życiu będziemy kontynuować ten model zachowania.  

Niektóre dzieci dorastają i są wręcz głodne dotyku, stają się społecznymi "przytulankami", nie wyobrażają sobie powitania z przyjaciółmi bez uścisku lub dotknięcia w ramię - wyjaśniła Degges-White. 

Jak podkreślają naukowcy, każdy z nas ma jednak prawo panować nad tym, co dzieje się z jego ciałem. Jeśli w rodzinie nie demonstrowano uczuć przez dotyk, w dorosłym życiu taka osoba najczęściej będzie powielała te schematy. 

A wy, lubicie się przytulać? ;)

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Jak zachowuje się mężczyzna, który chce zakończyć związek? Co powinno zaniepokoić?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów