Kraszanki a pisanki - czym się różnią? Najlepsze sposoby na dekorację jaj wielkanocnych!

Malwina Wasilewska 31.03.2020
kraszanki
Fotografia: Shutterstock

Dekorowanie jaj wielkanocnych to jedna z najdawniejszych świątecznych tradycji. Do wyboru mamy różne metody barwienia jajek. Możemy je malować ręcznie, rysować, wydrapywać wzory lub używać gotowe szablony. Wśród jajek wielkanocnych wyróżniamy pisanki i kraszanki. Podpowiadamy, czym się różnią i w jaki sposób się je maluje.

Kraszanki i pisanki są jednymi z najważniejszych symboli świąt wielkanocnych. Kolorowe jajka oznaczają odrodzenie, nowe życie i świeżość. Pisanki i kraszanki niesiemy w koszyczku wielkanocnym do poświęcenia w kościele. Podpowiadamy, jakie są metody barwienia jajek i czym różnią się kraszanki od pisanek.

Kraszanki a pisanki - różnice

Większość nas o kolorowe wielkanocne jajka nazywa pisankami. Jednak w tradycji staropolskiej pisanki to jajka, na których nanosi się wzory za pomocą wosku. Poza tą metodą wyróżniamy też inne - np. wydrapywanie wzorków, malowanie pędzelkiem, rysowanie czy używanie gotowych szablonów do nanoszenia wzorów.

Można też barwić jajka wielkanocne na jeden kolor, a następnie wydrapuje się na nich wzory za pomocą ostrych narzędzi. W taki sposób pomalowane jaja to kraszanki, które zgodnie z polskim zwyczajem wielkanocnym kładziemy na stole wielkanocnym

Kraszanki - sposoby barwienia

Dzisiaj kraszanki uzyskujemy, barwiąc jajka za pomocą gotowych farb. Jednak zgodnie ze staropolską tradycją na jajka nanosi się naturalne barwniki.

Z łupin cebuli uzyskuje się kolor brązowy, z kwiatu nagietka odcień żółty lub złoty, z kory dębu kolor czerwony, z soku z buraków kolor różowy, a z młodych pędów żyta uzyskujemy odcień zielony na kraszankach.

Jak się robi kraszanki?

Kraszanki można pomalować w całości pędzelkiem lub włożyć je do naczynia z przygotowanym wcześniej barwnikiem. Po zanurzeniu odczekaj chwilę i wyjmij je z naczynia, a następnie przełóż do suchego miejsca, gdzie jajka będą mogły wyschnąć. Później wystarczy wydrapać na nich wzory i gotowe!

Jeśli myślisz, że wiesz dużo o Wielkanocy? Rozwiąż nasz quiz, wcale nie jest taki prosty!   

Rozwiąż quiz

Co wiesz o Wielkanocy? Pytania mogą cię zaskoczyć

Palma Wielkanocna
Fotografia: shutterstock

1. Kiedy święcone są palmy?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów