Czarna magia, czyli jak nagrywa się dźwięk na płytę winylową?

Paulina Szestowicka 31.05.2016
Nagrywanie dźwięku na płytę winylową
Fotografia: www.zetchilli.pl

Sposób przygotowywania dźwięku w ostatnich latach bardzo się zmienił. 

Płyty winylowe święcą swój wielki powrót. W 2015 roku amerykańscy artyści zarobili na ich sprzedaży więcej niż na publikowaniu muzyki na kanale w serwisie społecznościowym YouTube. Tę tendencję powoli zaczyna widać w Polsce.

GM Records w ubiegłym roku wytłoczyła pierwszą płytę gramofonową w Polsce po 25-letniej przerwie. Staż firmy jest znacznie dłuższy - działa ona od 1990 roku, ale zajmowała się wytwarzaniem nośników optycznych. Wyprodukowanie na czarnym krążku "Cień wielkiej góry Live - Przystanek Woodstock 2014” Budki Suflera rozpoczął zupełnie inny etap. 

Sztuka muzyki

Obecnie do jedynej tłoczni płyt winylowych w Polsce zgłaszają się nie tylko muzycy rockowi, ale też hip-hopowi. Co ciekawe, artyści bardzo promują ten typ nośnika w swoim środowisku. Można śmiało powiedzieć, że osoby, które słuchają muzyki z płyt gramofonowych są nie tylko wielbicielami dobrych dźwięków, ale wręcz kolekcjonerami. GM Records Vinyl pracuje na starych maszynach, które zanim zostały użyte, musiały zostać odrestaurowane. Proces uruchomienia tłoczni zajął dużo czasu, zwłaszcza, że trzeba było odzyskać galwanizację, w której są wytwarzane matryce. 

Wytwarzanie płyt winylowych nie jest skomplikowane, ale trzeba dobrze znać każdy z etapów. W produkcji nie ma miejsca na pomyłki, ale nie ma też na nowe technologie. Zupełnie inaczej jest w przypadku przygotowywania dźwięku, który znacznie się zmienił. Jak? O tym opowiedział Sławomir Śliwiński, kierownik działu authoringu i masteringu GM Records.

Jak nagrywa się dźwięk na płytę winylową?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów