Słownik internetowego slangu. Czy wiesz, co znaczy "xd", "idk" czy "lmao"?

Hanna Skowron 15.10.2018 AKTUALIZACJA: 06.11.2019
nastolatka w słuchawkach i laptopem na kolanach
Fotografia: Shutterstock

To popularne skróty, których codziennie używają miliony młodych ludzi. Co to znaczy: xd, idk, kk, lol, btw, zw, yolo, xoxo, lmao, bff, gn, nope, kappa, pff? Wbrew pozorom to żadne tajemnicze nazwy, a proste komunikaty używane w internecie.

Codziennie prowadzimy rozmowy w sieci. Facebook, Instagram, Twitter - każdy z tych serwisów jest inny, jednak wszędzie posługujemy się tym samym językiem. W internecie nie ma czasu na długie i złożone zdania. Młodzi ludzie stawiają na prostą i oszczędną komunikację, dlatego używają slangu. Co to znaczy: xd, idk, kk, lol, btw, zw, yolo, xoxo, lmao, bff, gn, nope, kappa, pff? Warto poznać te skróty, żeby nie mieć problemów z porozumiewaniem się w internecie.

Pewnie widziałeś na Instagramie zdjęcia opatrzone takimi hasztagami. Być może używałeś podobnych skrótów w komunikatorach internetowych typu Messenger lub WhatsApp. Większość z nich zaczerpnięta jest z języka angielskiego. Czym są frazy: xd, idk, lol, btw, zw, kappa? Co znaczą skróty yolo, xoxo, lmao, bff, btw, zw, gn? Sprawdź!

Slang internetowy to wykorzystywany przez użytkowników Internetów. Ułatwia on oraz zdecydowanie przyspiesza komunikację między internautami.

Zobacz także: Poznaliśmy młodzieżowe słowo roku! Wiesz, co oznacza?

Co to znaczy xd?

 • Xd, czyli popularne xD to nic innego jak emotikon oznaczający euforię i radość. Szeroko otwarta buzia i mocno zaciśnięte oczy, widzicie to? To śmiech do rozpuku. 

Co to znaczy idk?

 • Kiedy wpisujesz "idk" w komunikatorze, chcesz wyrazić swoją niewiedzę. To po prostu angielskie "I don't know", czyli "nie wiem". 

Co to znaczy kk?

 • Widzisz "kk" i co myślisz? Za tym tajemniczym skrótem kryje się szybsza i wygodniejsza forma "ok, ok".

Co to znaczy lol?

 • Co masz na myśli, kiedy odpisujesz "lol"? Zazwyczaj jakaś wypowiedź twojego rozmówcy bardzo cię bawi! Chodzi o angielski skrót "Laugh Out Loud", czyli śmianie się na głos. 

Co to znaczy btw?

 • "Btw", czyli "by the way". Używasz tego skrótu wtedy, gdy chcesz zboczyć z głównego wątku. Inaczej "swoją drogą", "nawiasem mówiąc", "przy okazji".

Co to znaczy zw?

 • Rozmawiasz przez telefon, ale musisz odejść na chwilę od komputera. Piszesz "zw", czyli polskie "zaraz wracam".

Co to znaczy yolo?

 • Twój rozmówca zrobił coś szalonego i spontanicznego, a ty piszesz "yolo". To akronim od angielskiego zwrotu "You Only Live Once", oznaczającego "Żyje się tylko raz".

Co to znaczy xoxo?

 • Xoxo to Hugs (X) Kisses (O), czyli uściski i całusy. Tego skrótu używasz, kiedy zamiast naszych rodzimych "całusów" lub "buziaków".

Co to znaczy lmao?

 • lmao, czyli "Laughing My Ass Off" - to nic innego jak śmianie się do rozpuku, często używane w grach typu Counter-Strike 

Zobacz także: Jest propozycja zastąpienia w języku polskim słowa "uchodźca". Przyklaskuje temu prof. Miodek

Co to znaczy bff i ibff?

 • Bff (Best friends forever) i nie mniej popularne Ibff (Internet best friends forever). Za pomocą tego skrótu zawieramy przymierze o wiecznej przyjaźni. 

Co to znaczy gn?

 • Ktoś pod koniec rozmowy rzuca ci enigmatyczne "gn"? Nie obraża cię, tylko mówi dobranoc. (ang. "good night".)

Co to znaczy nope?

 • "Nope" to inaczej angielskie "no", czyli "nie".

Co to znaczy kappa?

 • Słowo to oznacza ironię lub żart, a zrodziło się w serwisie streamingowym Twitch.tv. Emotikon ten przedstawia twarz byłego pracownika serwisu, utrzymaną w kolorach szarości.

Co to znaczy pff?

 • "Pff" to jedna z najostrzejszych ripost, jaką można usłyszeć od kobiety. Jeśli twoja rozmówczyni coś takiego oznajmi na czacie, może oznaczać, że ma focha lub wkurzyła się nie na żarty.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów