Banksy otworzył prawdziwy hotel w Palestynie. Widok z okien jest przygnębiający

Redakcja 06.03.2017
Pokój prezydencki
Fotografia: banksy.co.uk

Guru street artu nie przestaje zaskakiwać. Wykorzystuje swoją sztukę do mówienia o historii.

To projekt zupełnie inny od wszystkiego, co do tej pory zrobił tajemniczy artysta. The Walled Off Hotel jest połączeniem galerii sztuki, centrum informacji i prawdziwego hotelu, w którym mogą mieszkać turyści odwiedzający palestyńskie Betlejem. Widok z okien przygnębia i nie nastraja wakacyjnie. 

Hotel Banksy’ego powstawał przez ostatnie 14 miesięcy, czyli prace rozpoczęły się pod koniec 2015 roku. W budynku, którego dostępu strzeże figura szympansa przebranego za boja hotelowego, znajduje się dziewięć pokoi, w których noc może spędzić każdy, kto zapłaci minimalnie 120 złotych. Jest jeden warunek. Okna nie wychodzą na ulicę, pustynię czy park. Goście widzą symbol konfliktu izraelsko-palestyńskiego — mur oddzielający część Palestyny, okupowany i nadzorowany przez Izrael - Zachodni Brzeg. 

Szympans
Fotografia: youtube.com
Okno
Fotografia: youtube.com

Sztuka daje do myślenia

Banksy wybudował swój pierwszy hotel z okazji zbliżającej się setnej rocznicy zajęcia terytorium Palestyny przez Wielką Brytanię, po pokonaniu wojsk tureckich podczas I wojny światowej. To wydarzenie przyczyniło się do ustanowienia Brytyjskiego Mandatu Palestyny, czyli pozornie niepodległego państwa kierowanego przez Ligę Narodów. Ingerencja Europy w losy tego kraju po latach doprowadziła do konfliktu arabsko-izraelskiego. 

Jak czytamy na stronie grafficiarza, hotel ma pomóc Banksy’emu opowiedzieć historię muru z każdej strony i dać odwiedzającym możliwość odkrycia jej we własnym zakresie. Zainteresowani turyści zapłacą około 120 złotych za noc spędzoną w najtańszym hotelu, na tanim łóżku piętrowym stworzonym na wzór tych, które znajdują się w koszarach armii izraelskiej.

Z drugiej strony goście mogą spędzić noc w luksusowym apartamencie prezydenckim, w którym znajduje się barek,a na tarasie - ogród. Na ścianach hotelu wiszą dzieła Banksy’ego - wizerunki amorków w maskach gazowych, słynny mural przedstawiający mężczyznę w chuście na twarzy, który zamiast koktajlem Mołotowa rzuca we wroga bukietem. 

TV
Fotografia: banksy.co.uk
Pokój niskobudżetowy
Fotografia: banksy.co.uk

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Aby zatrzymać się w hotelu The Walled Off należy posiadać wizę turystyczną do Izraela, która pozwala na zostanie w kraju przez trzy miesiące. Turyści, którzy przylatują na lotnisko w Tel Awiwie dostają kartę wstępu, z którą mogą podróżować gdziekolwiek chcą - choć takiego luksusu nie mają wszyscy mieszkańcy rejonu. Hotel ulokowany jest w bezpiecznym punkcie dla turystów. W budynku znajduje się restauracja i bar, do dyspozycji gości są taksówki. Od punktu kontrolnego między Palestyną a Izraelem budynek dzieli 500 metrów. 

Jak czytamy na stronie Banksy.co.uk, hotel nie jest antysemicki, jego celem jest jedynie przedstawienie historii muru. Fanatycy polityczni i religijni nie są tam mile widziani. Każdy może odwiedzić hotelowy bar i muzeum, które będzie otwarte od 11 marca. Przed wizytą w budynku należy zapoznać się z jego regulaminem, aby uniknąć niebezpiecznych i nieprzyjemnych sytuacji.

Zobacz hotel Banksy'ego

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów