Jakie święto wypada 15 sierpnia? To kolejny dzień wolny w kalendarzu!

Anna Respondek 25.07.2018
Ludzie na trawie
Fotografia: Shutterstock

15 sierpnia to ważny dzień nie tylko ze względu na święto kościelne, ale także święto państwowe związane z Wojskiem Polskim. Tego dnia widnieje tak zwana "czerwona kartka" w kalendarzu, co oczywiście oznacza dzień wolny od pracy. Również sklepy tego dnia nie są otwarte. Jak 15 sierpnia będzie wyglądał w 2018 roku i na kiedy przypada? 

Każdy kolejny dzień wolny od pracy to dla wszystkich Polaków duży powód do radości. I właśnie takim dniem jest 15 sierpnia, na który przypadają dwie bardzo ważne uroczystości. Po pierwsze jest to święto kościelne - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, po drugie tego samego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego

Zobacz także: Kiedy przypadają niedziele handlowe? Niedziele handlowe - kalendarz 2018

15 sierpnia - jakie święto?

Dlaczego akurat 15 sierpnia postanowiono ustalić Święto Wojska Polskiego? Ma to oczywiście związek z ważnym wydarzeniem historycznym, to znaczy tak zwanym "cudem nad Wisłą". W ten właśnie sposób postanowiono upamiętnić wygraną Bitwę Warszawską, która odbyła się w 1920 roku. Na czele polskich wojsk stanął Józef Piłsudski, skutecznie odpierając napaść Armii Czerwonej. 

Tego samego dnia chrześcijanie obchodzą święto kościelne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które nazywane jest również Świętem Matki Boskiej Zielnej. W 1950 roku papież Pius XII wniebowzięcie ustanowił jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego, jednak chrześcijanie znacznie dłużej czczą Matkę Boską, która od wieków już uważana była za patronkę ziemi i płodów rolnych. Właśnie dlatego zazwyczaj na koniec każdej mszy święcone są różne wianki, kwiaty i zioła. 

Dobrą wiadomością dla wszystkich osób mieszkających w Polsce jest to, że 15 sierpnia ustawowo należy się dzień wolny od pracy. Oczywiście ze względu na wykonywany zawód istnieje kilka wyjątków. 

15 sierpnia - sklepy zamknięte

W tym roku 15 sierpnia wypada w środę, co daje nam możliwość przedłużenia sobie weekendu. Oczywiście, ze względu na święto, większość sklepów nie będzie otwarta, chyba że obsługiwać będzie właściciel sklepu.  Otwarte natomiast będą stacje paliw, restauracje, kawiarnie czy lodziarnie

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Autor: Anna Respondek

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów