Jak dbać o oczy i... soczewki kontaktowe latem?

Sylwia Bagińska 25.07.2018
Soczewki kontaktowe - jak dbać o nie latem

W sezonie letnim nasze oczy narażone są na kontakt z większą dawką promieni ultrafioletowych. Jednak oczy powinniśmy chronić przed słońcem przez cały rok. Bez odpowiedniego zabezpieczenia może nam grozić np. czerniak oka oraz wiele innych dolegliwości. Jak temu zapobiec?

Wielu użytkowników soczewek nie zdaje sobie sprawy z tego, że oprócz soczewek kontaktowych powinni także nosić okulary przeciwsłoneczne.

Zobacz także: Kto może używać soczewek kontaktowych?

Choć nowoczesne soczewki jednodniowe (np. Biotrue® ONEday) są wyposażone w filtry chroniące przed promieniami ultrafioletowymi, to jednak nie zwalnia to z używania okularów przeciwsłonecznych.

Niestety okulary przeciwsłoneczne często traktuje się jak modny dodatek, większą uwagę zwracając na ich wygląd, styl i markę niż na to, jak skutecznie powinny nas chronić przed słońcem. A to błąd!

Dlaczego tak ważna jest ochrona oka przed promieniami ultrafioletowymi?

Oko w oko z... czerniakiem oka, czyli czym grozi brak odpowiedniej ochrony oczu ?

Czerniak zwykle kojarzy się nam z chorobami skóry, jednak ok. 10-20* proc. wszystkich zachorowań na ten typ nowotworu dotyczy czerniaka gałki oczne – najczęstszego nowotworu narządu wzroku (który stanowi aż 70 proc. wszystkich nowotworów złośliwych narządu wzroku u osób rasy białej**).

Niestety choroba ta staje się coraz bardziej powszechna. Statystycznie co roku przybywa ok. 5 proc. nowych zachorowań***, zaś co dekadę liczba kolejnych przypadków ulega podwojeniu.

Mimo że nasze oczy powinno się chronić przed słońcem przez cały rok, to latem, kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na kontakt ze sporą dawką promieni słonecznych, warto zwrócić większą uwagę na skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem słońca.

Możemy dzięki temu nie tylko ograniczyć ryzyko drobnych dolegliwości – od zaczerwienień, łzawienia czy różnego rodzaju podrażnień – ale też skutecznie ochronić się przed bardzo poważnymi schorzeniami (tj. czerniak gałki ocznej).

Nawet jeśli mamy założone soczewki kontaktowe Biotrue® ONEday, które posiadają filtry UV, nie powinniśmy zapominać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych. Ochronią nas nie tylko przed nadmiernym promieniowaniem, ale także są w stanie zapewnić nam poprawę kontrastu w słoneczne dni. Powinno się je nosić zarówno latem, kiedy jest dłuższy dzień i większe nasłonecznienie, jak i zimą, z powodu odbijających się od śniegu promieni UV.                               

Soczewki kontaktowe, które są coraz powszechniej stosowane na całym świecie, są doskonałą alternatywą dla zwykłych okularów w korygowaniu wad wzroku. Nie tylko pozwalają nam na to, by czuć się komfortowo podczas ich noszenia, ale także np. nie mogą zaparować tak jak tradycyjne szkła korekcyjne, co ma spore znaczenie dla wielu użytkowników.

Nowoczesne soczewki kontaktowe produkowane są przy wykorzystaniu technologii, które pozwalają na noszenie ich niezależnie od środowiska, w którym się przebywa. Oznacza to, że doskonale nadają się do tego, by używać ich podczas letnich podróży i wakacyjnych wojaży.

Pakując się na wyjazd, nie zapomnij o tym, by koniecznie wyposażyć się w soczewki kontaktowe z filtrem UVA/UVB (jeżeli masz wadę wzroku) i dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne. Twoje oczy będą Ci za to wdzięczne!

fot. Bausch+Lomb
Fotografia: Bausch+Lomb

Zobacz także: Jak prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe? [PORADNIK dla nowego użytkownika]

Na podstawie:
* https://www.zwrotnikraka.pl/czerniak-galki-ocznej-oka-objawy-leczenie/ (dostęp: 16.07.2018)
** Huerta C et al. J. Epidemiol Community Health 2001; 55 (5): 338-9
*** https://www.zwrotnikraka.pl/czerniak-galki-ocznej-oka-objawy-leczenie/ (dostęp: 16.07.2018)

Soczewki kontaktowe
Zagłosuj

Jak zwykle dbasz o ochronę wzroku w sezonie letnim?

Liczba głosów:

Akcja partnerska - Spełniaj marzenia dzięki soczewkom.

Oceń artykuł