Kto może używać soczewek kontaktowych?

Sylwia Bagińska 16.07.2018
Soczewki kontaktowe - kto może ich używać

Wbrew powszechnie krążącym mitom, soczewki kontaktowe może nosić niemal każdy, bez względu na wiek i styl życia. Najważniejsza jest jednak wizyta u specjalisty i odpowiedni wybór soczewek, które będą zapewniały komfort widzenia i użytkowania dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Soczewki kontaktowe są dla wielu osób synonimem swobody i wolności. Są łatwe w użyciu i estetyczne. Nosząc soczewki, nie trzeba martwić się wyborem odpowiednich oprawek pasujących do rysów twarzy.

Zobacz także: Soczewki i sport. Uprawiając sport zamień okulary na soczewki kontaktowe

Odpowiednio dobrane i prawidłowo zakładane soczewki pozwalają zapomnieć o posiadanej wadzie wzroku. Dostosowują się do kształtu oka, a dla innych są niewidoczne.

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Soczewek kontaktowych może używać w zasadzie każdy. Na soczewki mogą zdecydować się osoby, które do tej pory nosiły wyłącznie okulary lub chcą stosować te dwie metody zamiennie. Od soczewek można również rozpocząć korekcję wady wzroku. Nie trzeba bowiem nosić wcześniej okularów, by móc bezpiecznie korzystać z soczewek.

Kto może zdecydować się na soczewki? Niemal każdy. Soczewki kontaktowe można nosić bez względu na wiek, płeć i styl życia. Wada wzroku również nie stanowi ograniczenia. Soczewki mogą skorygować krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, a nawet starczowzroczność (presbiopię).

Co ważne - z soczewek kontaktowych mogą korzystać osoby w każdym wieku, również dzieci. Soczewki u dzieci działają w ten sam sposób jak u dorosłych – korygują wadę wzroku.

Jedynym ograniczeniem jest czas rodziców lub poziom samodzielności dziecka, które powinno być na tyle dojrzałe, by świadomie zadbać o higienę oczu, odpowiednio zakładać soczewki, czyścić je i przechowywać.

Osobom powyżej 40. roku życia poleca się soczewki multifokalne przeznaczone do korekcji starczowzroczności. Również seniorzy mogą swobodnie nosić soczewki kontaktowe.

Podsumowując, soczewki może nosić każdy, kto ma wadę wzroku i chce z nich korzystać. Przeciwwskazania mogą być stwierdzone podczas specjalistycznego badania u specjalisty.

Należy również pamiętać, że soczewki wymagają pewnej dyscypliny – należy je nosić jedynie przez określony czas, który określił specjalista, a następnie wymieniać. Soczewki wielokrotnej wymiany należy odpowiednio czyścić i przechowywać. Noszenie soczewek wymaga również zachowania odpowiedniej higieny oczu i rąk. 

Łatwiejsze w użyciu są soczewki jednodniowe np. Biotrue® ONEday, które przeznaczone są do jednorazowego użytku. Nie trzeba zatem martwić się o ich przechowywanie i czyszczenie. Po zdjęciu soczewek jednodniowych należy je wyrzucić.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Soczewek kontaktowych nie wolno dobierać na własną rękę. Nawet jeśli znasz swoją wadę wzroku, na konsultację powinieneś udać się do odpowiedniego specjalisty (okulisty bądź optometrysty,) który zajmuje się doborem soczewek kontaktowych.

Ważne jest bowiem odpowiednie, indywidualne dopasowanie soczewek kontaktowych, tak by zapewnić bezpieczne i komfortowe ich użytkowanie.

infografika_soczewki_2_popL

Zobacz także: Jak prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe? [PORADNIK dla nowego użytkownika

780x100_zamykajaca
Zagłosuj

Jak wygląda użytkowanie soczewek u Ciebie?

Liczba głosów:

Akcja partnerska - Spełniaj marzenia dzięki soczewkom.

Oceń artykuł